Na moim koncie na Instagramie (na które was serdecznie zapraszam – psiparagraf.pl) dodałam dziś quiz – pytanie brzmiało czy hodowca może w każdej chwili odebrać kota od nabywcy. I ku mojemu zdziwieniu większość osób odpowiadających zaznaczyła odpowiedź – „hodowca zawsze może kota nabywcy”.
Częste zapisy z umowy
Przyznam, że analizując umowy sprzedaży stosowane w hodowlach spotykam wiele „kwiatków”. Jednym z nich jest właśnie możliwość odebrania kota od nabywcy, przy spełnienie zazwyczaj nieokreślonych przesłanek.
Dla przykładu:
„Hodowca może odebrać kota w sytuacji złego traktowania czy niewywiązywania się z umowy”
Czy hodowca może odebrać kota nabywcy po zawarciu umowy?
Wielu hodowców pomija treść przepisów ustawy o ochronie zwierząt, które wprost wskazują iż do kota zastosowanie znajdują odpowiednio przepisy jak o rzeczach. Dlatego też często w umowach pojawiają się zapisy umożliwiające odebranie kota. czy rzeczywiście są one skuteczne?
Dam wam przykład:
Szukacie używanego samochodu, znaleźliście już wymarzone auto, które mieści się w waszym budżecie. Dostajecie do ręki do podpisania umowę sprzedaży, w której widzicie zapis – sprzedawca może odebrać od nabywcy przedmiot umowy w każdym czasie, jeśli zajdą podejrzenia o niewłaściwym jego użytkowaniu. Co pomyślelibyście o takiej umowie?
Zawierając umowę sprzedaży przenosicie jako hodowcy prawo własności na nabywcę. Od tego momentu to on jest wyłącznym dysponentem i właścicielem kota! O tym świadczy przepis:
Art. 140 [Treść własności] W granicach określonych przez ustawy i zasady współżycia społecznego właściciel może, z wyłączeniem innych osób, korzystać z rzeczy zgodnie ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem swego prawa, w szczególności może pobierać pożytki i inne dochody z rzeczy. W tych samych granicach może rozporządzać rzeczą.
Z tego artykułu wynika, że każdy właściciel, z wyłączeniem osób trzecich korzysta ze swojej własności. Oczywiście może zawierać umowy współwłasności o których szerzej – Złoty środek dla hodowców – umowa współwłasności
Reasumując – jeśli zbywacie własności (w całości a nie w oparciu o umowę współwłasności) to nie macie możliwości przyjechać do nabywcy i odebrać mu kota!
Dlaczego nie wolno odebrać mi kota skoro jestem jego hodowcą?
Najczęstsza odpowiedź brzmi – ponieważ hodowca nie posiada do tego podstawy prawnej. Dlaczego zapytacie.
W sumie to nie wiem od czego zacząć w odpowiedzi na to pytanie 🙂
Po pierwsze dlatego, że przenieśliście prawa własności na inną osobę, a tym samym utraciliście możliwość decydowania o kocie i jego losach.
Po drugie, jeśli uważacie, że kotu dzieje się krzywda są do tego powołane specjalne organy – policja, fundacje.
Jeśli ktoś nie wywiązuje się z umowy również nie ma możliwości bez odpowiednich zapisów w umowie pójść i odebrać kota.
Umowne odstąpienie od umowy i prawa odkupu
Uważam, że do umowy sprzedaży można wprowadzić pewne instytucje prawne, dopuszczone przez kodeks cywilny, które umożliwią powrotne przeniesienie prawa własności na sprzedającego.
Jest to;
- prawo odkupu,
- umowne odstąpienie od umowy.
Każda z tych instytucji, aby obowiązywać musi być zawarta w umowie sprzedaży.
Równocześnie nie jest to przeniesienie prawa własności pod tytułem darmym – hodowca jest zobowiązany do zwrotu uiszczonej ceny.
Podsumowanie
Ponowne przeniesienie prawa własności na hodowce jest możliwe tylko i wyłącznie przy odpowiednim skarykaturowaniu umowy sprzedaży i zabezpieczeniu w niej interesów hodowcy dopuszczalnymi instytucjami prawnymi przewidzianymi w kodeksie cywilnym.
****
Jeśli zainteresował Cię wpis o konstrukcji umowy sprzedaży to zapraszam cię na moje szkolenie organizowane specjalnie dla hodowców z zakresu umów stosowanych w hodowli – https://animaliaszkolenia.pl/wszystko-o-umowie-sprzedazy-koty/
Możesz również poczytać więcej na moim blogu – ABC umowy sprzedaży kota – określenie ceny i przeniesienia prawa własności
{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Przeczytane – jak zwykle krótko i na temat. Muszę przejrzeć swoje umowy czy tez nie mam tam takich „kwiatków” 😉
Dziękuje bardzo Pani Pamelo za pozytywny komentarz 🙂 Mam nadzieję że widzimy się na szkoleniu we wrześniu z zakresu umów – https://animaliaszkolenia.pl/wszystko-o-umowie-sprzedazy-koty/