Hej hej,
znów wracamy do tematu kota jako gatunku obcego.
14 lipca wystosowałam do Ministerstwa Środowiska i Klimatu pismo z zapytaniami czy do kota ma zastosowanie ustawa o gatunkach obcych, w szczególności art. 7 tejże ustawy o następującej treści – „Zakazuje się wprowadzania do środowiska oraz przemieszczania w środowisku gatunków obcych.” Pytanie o zastosowanie do kota domowego ww. artykułu było kluczowe, aby udzielić odpowiedzi, czy do osób wypuszczających koty na zewnątrz bez odpowiedniego nadzoru będzie przewidziana odpowiedzialność wykroczeniowa/karna z ustawy o gatunkach obcych.
Dziś tj. 26 lipca 2022 roku otrzymałam odpowiedź od Ministerstwa (w załączeniu poniżej).
Kot jako gatunek obcy w interpretacji Ministerstwa Środowiska i Klimatu
W odpowiedzi z Ministerstwa otrzymałam informację, że:
- kot nie jest inwazyjnym gatunkiem obcym IGO w rozumieniu ustawy o gatunkach obcych,
- w stosunku do kota nie mają zastosowania obostrzenia wynikające z ustawy o gatunkach obcych.
Ministerstwo Środowiska i Klimatu nie udzieliło mi jednoznacznej odpowiedzi, co do zastosowania art. 7 ww. ustawy (cytowanego powyżej).
Jednak na koniec stanowiska Ministerstwa znajduje się następujący tekst:
„Należy przy tym zwrócić uwagę, że kot domowy może stanowić poważne zagrożenie dla zwierząt dziko żyjących w środowisku przyrodniczym – zwłaszcza dla ptaków – dlatego nie powinien być wypuszczany przez właścicieli na zewnątrz bez odpowiedniego nadzoru.”
Dlatego w mojej ocenie na chwilę obecną – z uwagi na brak innych interpretacji – art. 7 ustawy o gatunkach obcych nie będzie stosowany.
Czy są jakieś konsekwencję dla osób wypuszczających koty bez nadzoru?
Już wiemy, że dla osób wypuszczających koty na zewnątrz bez nadzoru nie są wymierzone wysokie kary z ustawy o gatunkach obcych. Przynajmniej tak należy domniemywać z pisma Ministerstwa.
Jednak nie można zapominać, że obecnie obowiązują przepisy związane z pozostawianiem zwierząt bez nadzoru.
I tak:
- możemy ponosić odpowiedzialność z art. 77 kodeksu wykroczeń – § 1. Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1000 złotych albo karze nagany.§ 2. Kto dopuszcza się czynu określonego w § 1 przy trzymaniu zwierzęcia, które swoim zachowaniem stwarza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka podlega karze ograniczenia wolności, grzywny albo karze nagany.
- możemy ponosić odpowiedzialność odszkodowawczą przewidzianą w kodeksie cywilnym jeśli kot wyrządzi szkodę – art. 431 k.c. –§ 1. Kto zwierzę chowa albo się nim posługuje, obowiązany jest do naprawienia wyrządzonej przez nie szkody niezależnie od tego, czy było pod jego nadzorem, czy też zabłąkało się lub uciekło, chyba że ani on, ani osoba, za którą ponosi odpowiedzialność, nie ponoszą winy.§ 2. Chociażby osoba, która zwierzę chowa lub się nim posługuje, nie była odpowiedzialna według przepisów paragrafu poprzedzającego, poszkodowany może od niej żądać całkowitego lub częściowego naprawienia szkody, jeżeli z okoliczności, a zwłaszcza z porównania stanu majątkowego poszkodowanego i tej osoby, wynika, że wymagają tego zasady współżycia społecznego.


{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Odpowiedź ministerstwa dotyczy Inwazyjnych Gatunków Obcych.
Regulacje IGO nie dotyczą kota domowego – to było wiadomo od początku.
Pytanie czy kot jest traktowany jako Gatunek Obcy?
gatunek obcy – gatunek obcy w rozumieniu art. 3 pkt 1 rozporządzenia nr 1143/2014 (Art 2 pkt 5)
Dzień dobry,
odpowiedź jaką otrzymałam od ministerstwa nie do końca odpowiada na pytanie jaki im zadałam a mianowicie:
1. Czy ustawa o gatunkach obcych ma zastosowanie wyłącznie do gatunków wpisanych do rozporządzenia oraz do rozporządzenia unijnego?
2. Czy przepisy ustawy o gatunkach obcych mają zastosowanie do kota domowego?
3. Czy dla osób, które wypuszczają koty domowe na dwór przewidziane są jakieś kary? W szczególności czy do takich działań ma zastosowanie art 7 ustawy o gatunkach obcych oraz art 35 ustawy o gatunkach obcych?
Mnie najbardziej zależało na uzyskaniu odpowiedzi co do artykuł 7 ustawy – jednak jej nie uzyskałam 🙁