Zbliża się święto zmarłych stąd naszła mnie refleksja, że należy przedstawić rozważania prawne na temat odejścia kota (mam nadzieje, że nikt z was nie poczuł się urażony powyższym, bo ostatnio np. słyszałam od strony przeciwnej, że pies nie może śnić bo nie ma duszy).
Mój kot odszedł kilka dni po zakupie co mam zrobić
Pierwszą tematykę jaką należy poruszyć to śmierć kota na kilka dni po odbiorze z hodowli/od chwili zakupu. Jeśli kot odszedł nagle, bez urazu, wypadku itp. w pierwszej kolejności należy zabezpieczyć zwłoki i zlecić wykonanie sekcji zwłok.
Przepisy weterynaryjne nie przewidują specjalnej procedury wykonania sekcji zwłok kota – może to być zrobione przez lekarza weterynarii bez specjalnych uprawnień. Jednak zalecam na potrzeby ewentualnych roszczeń aby wykonać to np. na wydziałach patomorfologii na uczelniach typu SGGW w Warszawie czy Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu.
Zlecić sekcję zwłok można również do jednostki państwowego zakładu higieny weterynaryjnej.
Mój kot miał wadę i odszedł
Jeśli wasz kot posiada wadę wrodzoną/genetyczną lub taką za którą odpowiedzialność w oparciu o przepisy ponosi sprzedający i odszedł również konieczne jest wykonanie sekcji zwłok – według procedury jak powyżej.
>>> Jeśli jesteście nabywcami kota zachęcam do lektury wpisu Czas obowiązywania rękojmi, czyli odpowiedzialności hodowcy za wady
Podejrzewam błąd lekarza weterynarii, który doprowadził do śmierci mojego kota
Jeśli podejrzewacie, że błąd lekarza weterynarii doprowadził do śmierci waszego kota lub mógł mieć wpływ również koniecznie zlecić należy sekcję zwłok w procedurze jak wyżej opisana.
Sekcja zwłok kota
Zdaje sobie sprawę, że śmierć kota, naszego przyjaciela jest zdarzeniem wstrząsającym. Jednak nie można zapomnieć o zachowaniu zimnej krwi i odpowiedniej próbie zabezpieczenia swojego interesu. Stąd jeśli rozważacie możliwość wystąpienia z roszczeniami do np. hodowcy, sprzedającego czy lekarza weterynarii należy wykonać sekcję zwłok, która ustali przyczyny zgonu.
Sekcja będzie stanowić kluczowy dowód potwierdzający przyczynę zgonu np. wadę wrodzoną serca czy też potwierdzi nieprawidłowości w działaniu lekarza weterynarii przy wykonywaniu wcześniej czynnościach.
Jak już napisałam wyżej – nie ma przepisów prawa regulujących wykonanie sekcji zwłok kota. Najważniejsze jest aby prawidłowo zabezpieczyć ciało – w tym celu najlepiej jest się skonsultować z zakładem leczniczym dla zwierząt, który dysponuje chłodnią lub przewieść jak najszybciej zwierzę do zakładu higieny.
Często doradzam klientom aby wykonać jak najszerszą sekcję zwłok a to z toksykologią i innymi parametrami a nie tylko opisem zwłok.
>>> Jeśli jesteś hodowcą przeczytaj Sprzedaż kota pomiędzy hodowcami – rys prawny
Zakaz zakopania w ogródku zwłok kota
Pamiętajcie, że przepisy prawa zakazują zakopania zwłok kota w ogródku, lesie itp.
Konieczne jest oddanie zwłok do kremacji (utylizacji) – czym często zajmują się zakłady lecznicze dla zwierząt mające podpisane stosowane umowy z firmami świadczącymi takie usługi.
Aktualnie na rynku dostępne są również kremacje z wydaniem prochów w urnie czy też cmentarze dla zwierząt.
Kroki prawne przy odejściu kota – podsumowanie
Liczę, że natraficie na ten wpis w trudnym dla was momencie i nie będziecie mieć wątpliwości, że sekcję należy wykonać.
Agnieszka Łyp-Chmielewska
adwokat
Zdjęcie w poście pochodzi z Pexels
***
Porada online lekarza weterynarii w świetle przepisów prawa
Po epidemii covid doszło do pewnego rodzaju elektronizacji naszego społeczeństwa i naszego życia. Dzieciaki uczyły się online, my mieliśmy możliwość pracy zdalnej – nawet polskie sądy wyszły na przeciwko oczekiwaniom społecznym i prowadziły rozprawy online.
Epidemia się skończyła jednak cyfryzacja pozostała [Czytaj dalej…]