Dziś rozpoczynamy cykl ABC umowy sprzedaży kota. W cyklu tym publikować będę posty o umowie sprzedaży, jej postanowieniach, zabezpieczeniach interesów hodowcy i innych kwestiach związanych z umową jak np. podatek 🙂
Ostatnio opublikowałam wpis o formie umowy sprzedaży kota – Umowa sprzedaży kota – ustna czy pisemna?
Skoro już wiesz, że umowa powinna być w formie pisemnej oraz co powinna zawierać, aby była umową sprzedaży pora zastanowić się nad jej postanowieniami.
I. OKREŚLENIE STRON UMOWY
Każda umowa powinna określać strony, czyli kto ją zawiera.
W umowie sprzedaży kota mogą występować następujące strony:
- hodowca – sprzedawca,
- hodowca – nabywca,
- nabywca konsument (nabywa kota wyłącznie do kochania, na kolanka)
Ciekawi was dlaczego wprowadzam takie rozróżnienie? A to dlatego, że postanowienia umowy sprzedaży różne są w przypadku sprzedaży między hodowcami, a sprzedaży pomiędzy hodowcą a konsumentem. O tym w innym wpisie. Część różnic była już omawiana we wpisie Kilka słów o rękojmi – czyli odpowiedzialność hodowcy za wady fizyczne w pigułce
Jak prawidłowo oznaczyć strony umowy?
Oznaczenie strony umowy jest bardzo istotne z punktu prawnego jak również ochrony Waszych praw i interesów.
Każda ze stron powinna podać dane, które umożliwiają jej identyfikacje. Ja zawsze zalecam, aby określenie stron było bardzo szerokie i dokładne.
Przykładowe oznaczenie sprzedającego:
„……………………(imię i nazwisko), zam. przy ul……………………….., PESEL …………….., prowadzącego hodowlę kotów rasowych pod przydomkiem …………………. zrzeszoną w …………………. pod numerem ………, zwanego dalej sprzedawcą/hodowcą”
Przykładowe oznaczenie nabywcy:
„………………………….(imię i nazwisko), zam. przy ul………………………., PESEL …………………, prowadzącego hodowlę kotów rasowych pod przydomkiem ………………….. zrzeszoną w …………………. pod numerem ………………….., zwanego dalej kupującym”
albo
„………………….(imię i nazwisko), zam. przy ul………………………., PESEL …………………, zwanego dalej kupującym”
albo
„………………..(imię i nazwisko), zam. przy ul……………….., PESEL ……………., legitymującego się numerem dowodu osobistego ………………………. wydanego przez ……………….., zwanym dalej kupującym”.
Pozyskanie w umowie sprzedaży numeru PESEL nabywcy umożliwi ustalenie jego miejsca zamieszkania za pośrednictwem organów administracyjnych w sytuacji, gdy adres podany w umowie będzie już nieaktualny.
II. PRZEDMIOT UMOWY
Jak określiliśmy już strony umowy, to czas określić przedmiot umowy – czyli naszego kota 🙂
Wskazanie przedmiotu umowy powinno nastąpić w pierwszym paragrafie czy też punkcie w umowie – w zależności jak te jednostki tekstu zostaną nazwane.
Określenie przedmiotu sprzedaży powinno być bardzo szczegółowe, do czego zobowiązuje hodowcę kodeks cywilny w art. 564 oraz 564 ze znaczkiem 1, w których wyraźnie wskazano, że na sprzedawcy spoczywa obowiązek dokładnego określenia przedmiotu sprzedaży. Właśnie dla wyeliminowania w przyszłości wątpliwości, jakie informacje zostały podane a jakie nie (prawnicze określenie – dla celów dowodowych) polecam, aby bardzo dokładnie określić przedmiot sprzedaży – kota 🙂
Przykładowo:
„Przedmiotem umowy jest kot/kotka rasy…………………..……..….., urodzony w dniu……………….……….., matka……………………………., ojciec………………….., identyfikujący się numerem CZIP …………………………………, o imieniu ………………………………..…,”
Do opisu kota można również dodać numer CHIP matki i ojca, tak aby nabywca mógł sprawdzić jego pochodzenie.
W zależności od układu umowy sprzedaży, w tym paragrafie opisać można stan zdrowia kota w chwili sprzedaży, informacje o jego osiągnięciach, uprawnieniach, szczepieniach, dokumentach jakie posiada, itp.
W mojej ocenie ważne jest, aby w części opisującej przedmiot umowy, czyli naszego kota, pojawiło się oświadczenie hodowcy, czy kot ten pochodzi z jego hodowli czy został nabyty, a jeśli tak to skąd.
Przykładowo:
„Sprzedawca oświadcza, że przedmiot umowy – kot/kotka – pochodzi z jego hodowli zarejestrowanej w ………………………………. pod przydomkiem……………………, jest po przeglądzie miotu (protokół obioru miotu do wglądu u sprzedającego) ((dodajemy tylko wtedy gdy nasze stowarzyszenie to przewiduje)), został odrobaczony oraz stosownie do wieku odpowiednio zaszczepiony – potwierdzenie w Książeczce Zdrowia”.
albo
„Sprzedawca oświadcza, że nabył przedmiotowego kota/kotkę pochodzącego z hodowli ……………. (nazwa), zrzeszonej w ………………………. od ………………………..(dane osoby od której nabyto kota) na podstawie umowy ……………….. (sprzedaży, darowizny, zamiany, warunku hodowlanego) z dnia ………………… Nabywca oświadcza, że zapoznał się z treścią ww. umowy.”
albo
„Sprzedawca oświadcza, że przedmiot umowy – kot/kotka – określony w paragrafie poprzednim – pochodzi z jego hodowli o przydomku ………………, jak również oświadcza, że w jego posiadaniu jest ojciec oraz matka psa, którym przeprowadzono następujące badania …………………….. (wymienić jakie badania, na jakie choroby, certyfikaty). Nabywca oświadcza, że zapoznał się z wynikami badań rodziców kota.”
W paragrafie tym powinno znaleźć się również oświadczenie hodowcy, że kot jest wolny od wad prawnych, że nie stanowi on własności innych osób, że nie jest on przedmiotem postępowania sądowego ani egzekucyjnego (tak tak drodzy Hodowcy, kot może być przedmiotem postępowania egzekucyjnego – pewnie temu zagadnieniu również poświęcę jakiś wpis)
Sposobów określenia przedmiotu umowy jest wiele, wszystko zależy do osoby tworzącej umowę 🙂
Oczywiście, umowa sprzedaży psa zawiera wiele więcej postanowień niż te przedstawione powyżej, ale jeśli masz pytania w tym zakresie, zapraszam Cię do kontaktu ze mną 🙂
****
Zapraszam Cię na pierwsze szkolenie prawne specjalnie dla hodowców kotów rasowych pt. Czy kot jest jak mikrofalówka – zasady odpowiedzialności z tytułu rękojmi. Szkolenie online odbędzie się w dniu 11 lipca 2020 r. Zapisy i program szkolenia dostępny bezpośrednio o organizatorów https://animaliaszkolenia.pl/czy-kot-jest-jak-mikrofalowka/
{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Pani Mecenas, a co w przypadku kiedy otrzymałbym kota za darmo od znajomego, i potem okazałoby się, że koto jest chory i mam w związku z tym wydatki. Czy mogę domagać się odszkodowania od tego znajomego? Wiem, to może dziwnie brzmi, ale zastanawiam się nad taką ewentualnością.
Przesyłam pozdrowienia,
Tomek
Dzień dobry Panie Tomaszu,
bardzo dziękuje za komentarz, bardzo mnie to cieszy, szczególnie że blog działa dopiero od kilku dni.
Jeśli kot zostanie przekazany w oparciu o umowę darowizny to można również dochodzić odszkodowania w oparciu o zasady ogólne tj. art 361 k.c. i 471 k.c.
Nie będą tutaj miały zastosowania przepisy o rękojmi.
pozdrawiam
Bardzo się cieszę ,że powstał taki blog . Taka stronka była na prawdę bardzo potrzebna ,będę Pani wiernie kibicować i już nie mogę się doczekać szkolenia .Pozdrawiam
Dzień dobry Pani Agato,
bardzo dziękuje za tak miły komentarz 🙂 Zachęcam do subskrypcji bloga 🙂 Ja również nie mogę się już doczekać szkolenia z 11 lipca w zakresie odpowiedzialności z tytułu rękojmi. pozdrawiam