Agnieszka Łyp Chmielewska

adwokat

Z zawodu jestem prawnikiem, a z pasji hodowcą, czynnym zawodnikiem agility, miłośnikiem rasy corgi. Kancelarię adwokacką prowadzę w Dąbrowie Górniczej przy ul. Sienkiewicza 14...
[Więcej >>>]

Umowy dla hodowców +48 799 030 205

Kupno kota poza granicami Polski lub od obcokrajowca

Agnieszka Łyp-Chmielewska23 maja 2023Komentarze (0)

Jako, że obsługujemy wielu hodowców kotów i psów rasowych (i duże i małe hodowle) częstym problemem jest kupno kota z zagranicy. Najczęściej problem pojawia się w momencie gdy kot nie spełnia wymagań hodowlanych – jest chory (prawnie określiłabym jako wadliwy).

I w tym miejscu jak wiecie zaczyna się problem – czyli co należy w takiej sytuacji zrobić.

Kupno kota poza granicami Polski

Kupno kota poza granicami Polski lub od obcokrajowca

Sprowadzanie kotów do hodowli ma oczywiście wiele plusów – jednak z punktu widzenia prawnego ja akurat osobiście widzę same minusy.

Podobnie jak nabywanie kota od obcokrajowca, który nie ma stałego miejsca zamieszkania w Polsce (w rozumieniu Polska nie jest jego obszarem gdzie prowadzi całą swoją aktywność życiową).

Jeśli nabywamy kota w Polsce od obcokrajowca, który przebywa tutaj tylko czasowo musimy liczyć się z tym, że w momencie gdy opuści on granice naszego cudnego kraju nie będziemy mieli jak dochodzić roszczeń z zawartej umowy.

Faktem jest, że prawem właściwym dla umowy będzie prawo polskie (miejsce jej zawarcia) jednak realne szanse, że sąd doręczy pozew poza granice RP – a już poza granice UE to w ogóle – jest dość mizerne.

Uważam, że należałoby przemyśleć decyzję w tym zakresie dość szeroko – szczególnie, że po opuszczeniu RP nie mamy praktycznie żadnych możliwości prawnych aby namierzyć miejsce przebywania takiej osoby.

Dla przykładu:

Mam klienta, który nabył kota od naszego sąsiada z wschodniej granicy. Hodowca w chwili sprzedaży mieszkał w Polsce. Po około 3 miesiącach u kota pojawiły się pierwsze oznaki chorobowe (HCM).

Co się okazało w chwili gdy chcieliśmy zgłosić roszczenia?

Hodowca opuścił Polskę i wrócił do swojego kraju ojczystego (klient mój wie to z mediów społecznościowych).

Listy na adresie zamieszkania z umowy nie są odbierane.

I niestety klient nie będzie miał jak dochodzić roszczenia pomimo iż w Polsce była umowa (okej, można byłoby powołać kuratora dla osoby nieznanej z miejsca pobytu w trakcie procesu – jednak potem nie będzie skutecznej możliwości dochodzenia należności zasądzonych wyrokiem).

Kupno kota z zagranicy

Jeszcze inna sytuacja jest w momencie gdy nabywamy kota z zagranicy – czyli gdy hodowca mieszka za granicą.

Wtedy z dużym prawdopodobieństwem zawarta umowa będzie podlegała pod przepisy prawa państwa w mieszka hodowca.

Będzie to prawo dla nas obce i pomocy prawnej przy ewentualnych wadach lub sporach na tle umowy będziemy musieli szukać w kraju zamieszkania sprzedającego. Oczywiście jest to dla nas mało komfortowa sytuacja.

Stąd nabywając kota od zagranicznego hodowcy należy liczyć się z ewentualnymi komplikacjami prawnymi.

Oczywiście do umowy pomiędzy podmiotami profesjonalnymi można dodać zapis, że umowa podlega prawu polskiemu co może nam częściowo rozwiązać problem – jednak na taki zapis musi się zgodzić sprzedający.

***

To było krótko ale w temacie 🙂

Was zachęcam do odwiedziny Sklep

Agnieszka Łyp-Chmielewska
adwokat

***

Wytyczne GIW w zakresie wjazdu zwierząt towarzyszących z Ukrainy do UE

Zmianie uległy zasady wjazdu na teren UE zwierząt towarzyszących w liczbie nieprzekraczającej 5 w celach niehandlowych.

Jak wynika z ogłoszenia GIW – przywracamy dawne zasady związane z wjazdem na teren UE psów i kotów z Ukrainy – z tym wyjątkiem, że jest uproszczenie procedury w ten sposób, że polskie organy nie będą wymagały 90 dniowego [Czytaj dalej…]

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Prawa Kynologicznego Adwokat Agnieszka Łyp-Chmielewska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Prawa Kynologicznego Adwokat Agnieszka Łyp-Chmielewska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: