Agnieszka Łyp Chmielewska

adwokat

Z zawodu jestem prawnikiem, a z pasji hodowcą, czynnym zawodnikiem agility, miłośnikiem rasy corgi. Kancelarię adwokacką prowadzę w Dąbrowie Górniczej przy ul. Sienkiewicza 14...
[Więcej >>>]

Umowy dla hodowców +48 799 030 205

Obalamy mity, czyli dlaczego nabywca nie może nam zwrócić kota w terminie 14 dni bez podania przyczyny

Agnieszka Łyp-Chmielewska07 lutego 2023Komentarze (0)

Pijąc poranną kawę i oglądając wraz z synem bajkę przyszło mi do głowy, że na blogu nie ma serii wpisów, która to obalałaby panujące mity prawne w świcie felinologicznym.

Tych mitów – z mojej perspektywy jako prawnika jest mnóstwo. Chciałam jednak zacząć ten cykl od pytania z którym stykam się bardzo często – czy nabywca ma prawo zwrotu kota w terminie 14 dni od chwili zakupu. 

Dlaczego nabywca nie może zwrócić kota

Czy nabywca ma prawo zwrotu zakupionego kota w terminie 14 dni bez podania przyczyny?

Wielokrotnie spotykam się z zapytaniem zarówno od hodowców jak i nabywców – czy zakupionego kota można bez powody zwrócić w terminie 14 dni od chwili zakupu.

Nim obalimy ten mit felinologiczny zastanówmy się nad jego powstaniem.

W mojej ocenie takie przekonanie wśród nabywców panuje w oparciu o ustawę o prawach konsumenta, która faktycznie w poszczególnych przypadkach wprowadza możliwość zwrotu zakupionego „towaru” w terminie 14 dni bez podania przyczyny.

Nie wiem czy wiecie, ale w momencie gdy w życie wchodziły przepisy opisanej wyżej ustawy (początkowo była to inna ustawa) to były bardzo nagłośnione – praktycznie każdy człowiek wiedział, że może odstąpić od umowy zawieranej na odległość w terminie 14 dni bez podawania przyczyny.

I ta okoliczność przeniosła się w społecznym rozumieniu na wszelkie transakcje sprzedaży.

Przywołana ustawa w art. 27 wprowadza możliwość odstąpienia przez konsumenta od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorcy lub umowy zawartej na odległość odstąpienie od niej bez podawania przyczyny w terminie 14 dni – Konsument, który zawarł umowę na odległość lub poza lokalem przedsiębiorstwa, może w terminie 14 dni odstąpić od niej bez podawania przyczyny i bez ponoszenia kosztów (…)”. 

Przywołana ustawa zawiera również definicję czym jest umowa zawarta na odległość oraz umowa zawarta poza lokalem przedsiębiorcy.

Sprzedaż psów lub kotów rasowych nie mieści się w ramach tej definicji!

Sprzedałem kota bez kontaktu osobistego z nabywcą – czy to jest sprzedaż na odległość?

Każdy z nas potrafi sobie wyobrazić sytuację, gdzie do sprzedaży kota dochodzi bez osobistego kontaktu na linii hodowca – nabywca (najczęściej są to okoliczności sprzedaży kota za granicę).

Wiele osób pyta mnie – czy w sytuacji gdy umowa została zawarta za pośrednictwem maila a kota odbierał kurier to czy umowa taka klasyfikuje się pod umowę sprzedaży na odległość z ustawy o prawach konsumenta.

Odpowiedź jest dość prosta z punktu widzenia prawnego – nie, taka umowa nie klasyfikuje się jako umowa zawarta na odległość w rozumieniu ustawy.

Definicja ustawowa wskazuje, że sprzedający powinien posiadać zorganizowany system zawierania umów na odległość (doskonały przykład to np. sklep internetowy).

Dlatego umowa zawierana w taki sposób nie spełnia tej definicji i nabywcy nie przysługuje prawo do odstąpienia w terminie 14 dni bez podania przyczyny. 

Sprzedałem kota w innym miejscu niż moja hodowla i co teraz?

Z doświadczenia w sprawach felinologicznych wiem również, że często zdarza się spotkania hodowca – nabywca w innym miejscu aniżeli prowadzona hodowla. Jednak spotkanie takie polegające na przekazaniu kota odbywa się już po wcześniejszych ustaleniach i zawarciu np. umowy przedwstępnej czy dokonaniu wzajemnych ustaleń co do umowy sprzedaży.

Taka sytuacja również nie mieści się w definicję ustawową umowy zawieranej poza lokalem przedsiębiorstwa.

Zapytacie dlaczego?

Odpowiedź prawna ponownie jest bardzo prosta – pomiędzy stronami był już kontakt, były ustalenia co do sprzedaży a jedynie ustalono inne miejsce odbioru.

Podsumowanie

Z tego wpisu powinniście zapamiętać, że nabywcy nie przysługuje 14 dniowy termin zwrotu kota bez podania przyczyny w oparciu o ustawę o prawach konsumenta.

Jedyne odstąpienie od umowy jakie przysługuje nabywcy to w oparciu o przepisy o odpowiedzialności za wady – dawniej rękojmi a obecnie niezgodności towaru z umową.

Możliwe odstąpienie od umowy jest również w sytuacji, gdy takie postanowienia zawiera sama umowa – tzw. umowne prawo do odstąpienia od umowy.

***

Zachęcam Was do udziału w moim marcowym szkoleniu z nowych zasad odpowiedzialności sprzedającego – https://animaliaszkolenia.pl/produkt/nowa-rekojmia/

Agnieszka Łyp-Chmielewska
adwokat

***

Szkolenie online z odpowiedzialności sprzedającego za wady już w marcu 2023!

Zauważyłam, że wielu z was obawia się zmian prawnych jakie przyniósł nam 2023 rok!

Jednak jeśli wczytamy się w przepisy to zmiany te nie są takie straszne jak je malują – powiem Wam szczerze, że wcale wiele się nie zmienia [Czytaj dalej…]

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Prawa Kynologicznego Adwokat Agnieszka Łyp-Chmielewska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Prawa Kynologicznego Adwokat Agnieszka Łyp-Chmielewska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: