Agnieszka Łyp Chmielewska

adwokat

Z zawodu jestem prawnikiem, a z pasji hodowcą, czynnym zawodnikiem agility, miłośnikiem rasy corgi. Kancelarię adwokacką prowadzę w Dąbrowie Górniczej przy ul. Sienkiewicza 14...
[Więcej >>>]

Umowy dla hodowców +48 799 030 205

ABC umowy sprzedaży kota – określenie ceny i przeniesienia prawa własności

Agnieszka Łyp-Chmielewska02 czerwca 2020Komentarze (0)

Wpis z cyklu ABC umowy sprzedaży kota.

Nim przeczytasz wpis dotyczący ceny oraz momentu przejścia prawa własności zacznij jednak od oznaczenia stron umowy oraz przedmiotu umowy we wpisie – ABC umowy sprzedaży kota – czyli początek cyklu

Dziś przyszedł czas na omówienie postanowień umowy określających cenę oraz moment przejścia prawa własności na nabywcę.

OKREŚLENIE CENY

Czytając wpis o najważniejszych postanowieniach umowy sprzedaży, wiesz już że jednym z podstawowych elementów umowy sprzedaży jest określenie ceny za którą nabywca kupuje kota (Konieczne postanowienia umowy sprzedaży kota, czyli essentialia negotii)

Cena sprzedaży może być określona w różnoraki sposób. Najczęściej spotykanym sposobem jest wskazanie kwoty pieniężnej. Pamiętaj, aby zawsze określić czy cena jest w walucie polskiej czy też w walucie obcej.

„Sprzedający sprzedaje a kupujący kupuje przedmiot umowy opisany w punkcie …… za cenę 2 000 zł”

lub

Sprzedający sprzedaje a kupujący kupuje przedmiot umowy opisany w punkcie … za cenę 2 000 euro”

Innym sposobem określenia ceny sprzedaży kota może być wskazanie sposobu rozliczenia się. Często stosowaną praktyką jest rozliczenie się za kocięta czy też za pierwsze krycie. W takim przypadku może być zastosowanych kilka rozwiązań:

„Strony zgodnie ustalają cenę kota na kwotę 2 000 zł. Rozliczenie pomiędzy stronami określonej ceny nastąpi poprzez przekazanie przez nabywcę na własność sprzedawcy kociątko z pierwszego miotu kotki stanowiącej przedmiot niniejszej umowy”  (należy również określić termin przekazania kota oraz np. czy hodowca sam wybiera szczeniaka czy robi to nabywca)

lub

Strony zgodnie ustalają cenę kota na kwotę 2 000 zł. Rozliczenie pomiędzy stronami określonej ceny nastąpi w terminie 7 dni od dnia pierwszego krycia kota stanowiącego przedmiot niniejszej umowy”

Zapłata ceny w ratach

Często (czego ja nie zalecam) kot kupowany jest na raty. Przy takim sposobie rozliczenia należy pamiętać o prawidłowym zabezpieczeniu swojego interesu jako hodowcy:) Jaki to interes dowiesz się śledząc wpisy na blogu lub kontaktując się ze mną przy tworzeniu umowy. Tutaj tylko opis podstawowych postanowień przy sprzedaży na raty:

Sprzedający sprzedaje a kupujący kupuje przedmiot umowy za cenę 2 000 zł, która uiszczona zostanie w następujących ratach:

 • pierwsza rata w wysokości ……. płatna w momencie odbioru psa,
 • druga rata płatna do dnia ………….
 • trzecia rata płatna do dnia …………”

Jeśli cena uiszczana jest w pieniądzu to należy w umowie wskazać, czy cena została zapłacona w chwili podpisania umowy czy też będzie płatna przelewem bankowym czy przekazana np. w momencie odbioru psa.

MOMENT PRZEJŚCIA WŁASNOŚCI

O samym prawie własności powstanie jeszcze odrębny wpis – tutaj określić należy jedynie moment przejścia prawa własności na nabywcę i odpowiedzieć na pytanie dlaczego ten moment jest taki ważny.

Najważniejsze jest abyście zapamiętali, że w umowie sprzedaży zawsze należy określić moment przejścia własności na nabywcę, czyli wskazać czy prawo własności przechodzi w momencie podpisania umowy, czy w momencie odbioru kota czy też po spłacie całości ceny.

Najprostsza z możliwych sytuacji to wpłata całości ceny w momencie podpisania umowy z równoczesnym odebraniem kota przez kupującego 🙂

„Sprzedający sprzedaje a kupujący kupuje kota opisanego w paragrafie poprzednim za cenę 2 000 zł płatną w chwili podpisania umowy. Sprzedający wraz z podpisaniem umowy kwituje odbiór gotówki oraz wydaje przedmiot umowy”.

Problem pojawia się gdy w chwili zawarcia umowy kupujący nie wpłaca całej kwoty. Wtedy też należy to odpowiednio określić to w umowie. Przykładowo:

„Momentem przejścia własności kota na nabywcę jest chwila spłaty ostatniej raty określonej w umowie”

lub

„Momentem przejścia własności kota na nabywcę jest chwila spełnienia obowiązku określonego w poprzednim paragrafie”

Warto opisać jeszcze sytuacje zawarcia umowy z zagranicznym nabywcą i transportu kota

W tym przypadku zalecałabym wskazanie, że przejście prawa własności na nabywcę następuje w momencie zawarcia umowy i wpłaty określonej kwoty. Dlaczego tak o tym za chwilę 🙂 Jeśli decydujecie się na rozwiązanie polegające na dostarczeniu kota na lotnisko określiłabym to w umowie. Przykładowo:

„Strony zgodnie ustalają, że w chwili zawarcia niniejszej umowy oraz wpłaty ceny na rachunek bankowy hodowcy na nabywcę przechodzi prawo własności kota wraz z ryzykiem utraty lub uszkodzenia przedmiotu umowy. Sprzedający zastrzega, że transport kota we wskazane miejsce odbywa się na wyłączne ryzyko nabywcy.”

Na zakończenie trochę prawnych informacji. Moment przejścia prawa własności na kupującego jest o tyle istotny, że od tej chwili na kupującego przechodzi również ryzyko utraty i uszkodzenia towaru, który zakupił czyli w naszym przypadku kota. W przypadku transportu kota np. na lotnisko zgodnie z ogólnymi zasadami ryzyko utraty i uszkodzenia przechodzi na nabywcę dopiero w momencie wydania kota osobie uprawnionej, czyli pani z obsługi samolotu. Do czasu wydania to hodowca ponosi odpowiedzialność za uszkodzenie lub utratę.

***

Zapraszam was na szkolenie z zakresu odpowiedzialności hodowcy z tytułu rękojmi, więcej we wpisie Ruszyły zapisy na pierwsze szkolenie prawne dla hodowców kotów rasowych!!

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Prawa Kynologicznego Adwokat Agnieszka Łyp-Chmielewska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Prawa Kynologicznego Adwokat Agnieszka Łyp-Chmielewska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: