Agnieszka Łyp Chmielewska

adwokat

Z zawodu jestem prawnikiem, a z pasji hodowcą, czynnym zawodnikiem agility, miłośnikiem rasy corgi. Kancelarię adwokacką prowadzę w Dąbrowie Górniczej przy ul. Sienkiewicza 14...
[Więcej >>>]

Umowy dla hodowców +48 799 030 205

NIP7 dla hodowców kotów

Agnieszka Łyp-Chmielewska13 stycznia 2021Komentarze (0)

Ostatnio światem hodowców wstrząsnęła informacja o obowiązku złożenia deklaracji NIP7 do Urzędu Skarbowego. Wiele osób wpadło w panikę, że Urząd Skarbowy nakazuje im założyć działalność gospodarczą. Ale czy rzeczywiście ten NIP7 jest taki straszny?

Może zacznijmy od początku.

NIP7 – czyli zgłoszenie identyfikacyjne osoby fizycznej będące podatnikiem

Deklaracja NIP7 jest deklaracją identyfikującą osobę fizyczną będącą podatnikiem, czyli osobą płacącą podatek z tytułu jakiejkolwiek wykonywanej przez nią działalności.

Przez działalność nie rozumiemy tylko i wyłącznie jednoosobowej działalności gospodarczej, ale każdą inną działalność przynoszącą określony dochód lub podlegającą opodatkowaniu.

Deklarację NIP7 składamy do Urzędu Skarbowego do którego złożyliśmy deklarację pit6 lub do którego taką deklarację planujemy złożyć.

Dla nowych hodowców proponuje aby wraz z pierwszym pit6 złożyć deklarację NIP7. Dla osób, które już składały pit6 zalecam złożenie deklaracji NIP7 dopiero po wezwaniu przez Urząd Skarbowy.

Jakie dane podajemy w deklaracji NIP7

Patrząc na zawartość deklaracji (zostawiam wam link do rzetelnego źródła – https://www.podatki.gov.pl/abc-podatkow/e-deklaracje-rejestracja/ ) każdy hodowca może się złapać za głowę.

Ja również początkowo byłam sceptycznie nastawiona do konieczności wypełnienia tej deklaracji. Jednak postanowiłam, że zwrócę się z zapytaniem do Urzędu Skarbowego.

Otrzymałam odpowiedź, że deklaracja ta jest wymagana aby wykazać kiedy rozpoczęto prowadzenie działalności, czyli działu specjalnego produkcji rolnej.

No okej, czyli dokładnie co.

Dowiedziałam się, że osoba prowadząca dział specjalny produkcjo rolnej powinna w szczególności wypełnić:

 • swoje dane,
 • miejsce zamieszkania,
 • datę rozpoczęcia prowadzenia „działalności”,
 • określenie rodzaju działalności.

***

Jeśli masz problem z wypełnieniem deklaracji NIP7 lub pit6 napisz do mnie – Kontakt

Poczytaj również zakładkę Szkolenia

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Prawa Kynologicznego Adwokat Agnieszka Łyp-Chmielewska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Prawa Kynologicznego Adwokat Agnieszka Łyp-Chmielewska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: