Agnieszka Łyp Chmielewska

adwokat

Z zawodu jestem prawnikiem, a z pasji hodowcą, czynnym zawodnikiem agility, miłośnikiem rasy corgi. Kancelarię adwokacką prowadzę w Dąbrowie Górniczej przy ul. Sienkiewicza 14...
[Więcej >>>]

Umowy dla hodowców +48 799 030 205

Pochówek kota w świetle przepisów prawa

Agnieszka Łyp-Chmielewska09 listopada 2023Komentarze (0)

W tym tygodniu dostałam zapytanie czy dopuszczalne jest „wypchanie” psa lub kota po śmierci czyli poddanie go taksydermii.

Uznałam, że o temat bardzo ciekawy z perspektywy prawa.

Pochówek kota w świetle przepisów prawa

Zwłoki psa lub kota

Nim przejdziemy do kwestii pochówku zastanowić należy się nad statusem prawnym zwłok psa lub kota.

Na bazie aktualnych regulacji prawnych – zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1069/2009 z dnia 21 października 2009 r. określającym przepisy sanitarne dotyczące produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego i produktów pochodnych, nieprzeznaczonych do spożycia przez ludzizwłoki zwierzęcia domowego, a więc psa lub kota, traktowane są jako odpad kategorii 1 (co wprost wynika z art. ww. rozporządzenia).

W związku z faktem, że prawo traktuje zwłoki zwierzęcia domowego, a więc i psa i kota jako odpad kategorii 1 to również określa stosowane zasady postępowania.

Aspekty prawne pochówku psa lub kota

W związku z tym, że zwłoki psa lub kota traktowane są jako odpad kategorii 1 nie jest możliwe ich zakopanie np. w ogrodzie.

Przywołane rozporządzenie wskazuje jak należy postępować ze zwłokami psa i kota.

Zgodnie z art. 12 ww. rozporządzenia unijnego ze zwłokami psa lub kota należy postąpić w jedne z przedstawionych sposobów a to:

 • spalenie bezpośrednie lub pośrednie
 • współspalanie
 • przetworzenie w drodze sterylizacji ciśnieniowej w zatwierdzonym zakładzie, trwałe oznaczenie materiału wynikowego i grzebanie na zatwierdzonym składowisku odpadów
 • w przypadku zwierząt domowych (psy i koty) – jest usuwany w drodze grzebania na zatwierdzonym składowisku odpadów.

W związku z powyższym obowiązek utylizacji zwłok psa lub kota jest wymogiem prawnym!

Możliwości opiekuna psa lub kota w przypadku pochówku

Każdy opiekun powinien być przygotowany na odejście swojego pupila.

Aktualnie rynek oferuje wiele możliwości pochówku zgodnych z przepisami prawa – istnieją cmentarze dla zwierząt, istnieją stosowne firmy dokonujące pochówku i kremacji zwierzęcia, istnieje możliwość nawet stworzenia diamenciku z prochów.

Większość również zakładów leczniczych dla zwierząt współpracuje z zakładami zajmującymi się właśnie pochówkiem zwierząt – stąd opiekun ma prawo wyboru.

Jeśli opiekun nie jest zainteresowany pochówkiem zwierzęcia wtedy zakład leczniczy dla zwierząt u którego znajdują się zwłoki ma obowiązek przekazania ich do zakładu utylizacji.

Podobnie w każdej gminie winien istnieć zakład, który przyjmuje zwłoki zwierząt domowych do utylizacji.

Dla ciekawskich tematu odsyłam do fajnego artykułu jednego z Inspektoratów Weterynaryjnych.

Kara za zakopanie zwłok psa lub kota w ogrodzie, lesie, itp.

Pamiętać należy, że zakopanie zwłok psa lub kota (nawet w swoim ogrodzie) skutkować może nałożeniem mandatu za wykroczenie z art. 162  kodeksu wykroczeń, który brzmi:

1. Kto w lasach zanieczyszcza glebę lub wodę albo wyrzuca do lasu kamienie, odpady, złom lub padlinę niebędące odpadami lub inne nieczystości, albo w inny sposób zaśmieca las, podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 500 złotych.

2. Jeżeli czyn sprawcy polega na zakopywaniu, zatapianiu, odprowadzaniu do gruntu w lasach lub w inny sposób składowaniu w lesie odpadów, sprawca podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 1000 złotych.

3. Usiłowanie wykroczenia określonego w § 1 lub 2 oraz podżeganie do niego i pomocnictwo są karalne.

4. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1 lub 2 można orzec obowiązek przywrócenia do stanu poprzedniego.

Według aktualnego taryfikatora określona grzywna może wynosić do 5 000 zł.

Pochówek kota – podsumowanie

Analizując aktualny stan prawny wskazać należy, że skoro zwłoki psa są kategorią 1 odpadów to należy postępować zgodnie z procedurą wskazaną a to poddać je spaleniu, utylizacji ewentualnie zagrzebaniu na odpowiednich cmentarzyskach. Przepisy prawa nie przewidują innej możliwości postąpienia ze zwłokami zwierząt domowych.

W związku z tym uważam, że nie ma możliwości np. wypchania kota.

Nie można też pomijać treści art. 22 ustawy o ochronie zwierząt, który wskazuje na konieczność posiadania odpowiednich pozwoleń na premedytację zwłok zwierząt dziko żyjących – nie zostały pod ten przepis określone żadne zwierzęta domowe.

W zakresie tematyki zgonu zwierzęcia warto również przeczytać Pierwsze kroki prawne przy odejściu kota.

Pochówek kota

Pochówek kota

Pochówek kota

Pochówek kota

Agnieszka Łyp-Chmielewska
adwokat

Zdjęcie autorstwa Jarek Šedý pochodzi z Unsplash 

***

Śmierć kota a uprawnienia nabywcy

Nie wiem czy wiecie, ale bardzo lubię statystyki. Prowadzę je praktycznie w każdej dziedzinie swojego życia, nie tylko zawodowego.

Wiem, że może się to wydawać dziwne, szczególnie że jestem humanistką, ale od dziecka lubię je prowadzić. Pozwala mi to w pracy również wyłapać najczęściej zgłaszane problemy przez moich klientów [Czytaj dalej…]

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Prawa Kynologicznego Adwokat Agnieszka Łyp-Chmielewska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Prawa Kynologicznego Adwokat Agnieszka Łyp-Chmielewska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: