W tym tygodniu dostałam zapytanie czy dopuszczalne jest „wypchanie” psa lub kota po śmierci czyli poddanie go taksydermii.
Uznałam, że o temat bardzo ciekawy z perspektywy prawa.
Zwłoki psa lub kota
Nim przejdziemy do kwestii pochówku zastanowić należy się nad statusem prawnym zwłok psa lub kota.
Na bazie aktualnych regulacji prawnych – zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1069/2009 z dnia 21 października 2009 r. określającym przepisy sanitarne dotyczące produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego i produktów pochodnych, nieprzeznaczonych do spożycia przez ludzi – zwłoki zwierzęcia domowego, a więc psa lub kota, traktowane są jako odpad kategorii 1 (co wprost wynika z art. ww. rozporządzenia).
W związku z faktem, że prawo traktuje zwłoki zwierzęcia domowego, a więc i psa i kota jako odpad kategorii 1 to również określa stosowane zasady postępowania.
Aspekty prawne pochówku psa lub kota
W związku z tym, że zwłoki psa lub kota traktowane są jako odpad kategorii 1 nie jest możliwe ich zakopanie np. w ogrodzie.
Przywołane rozporządzenie wskazuje jak należy postępować ze zwłokami psa i kota.
Zgodnie z art. 12 ww. rozporządzenia unijnego ze zwłokami psa lub kota należy postąpić w jedne z przedstawionych sposobów a to:
- spalenie bezpośrednie lub pośrednie
- współspalanie
- przetworzenie w drodze sterylizacji ciśnieniowej w zatwierdzonym zakładzie, trwałe oznaczenie materiału wynikowego i grzebanie na zatwierdzonym składowisku odpadów
- w przypadku zwierząt domowych (psy i koty) – jest usuwany w drodze grzebania na zatwierdzonym składowisku odpadów.
W związku z powyższym obowiązek utylizacji zwłok psa lub kota jest wymogiem prawnym!
Możliwości opiekuna psa lub kota w przypadku pochówku
Każdy opiekun powinien być przygotowany na odejście swojego pupila.
Aktualnie rynek oferuje wiele możliwości pochówku zgodnych z przepisami prawa – istnieją cmentarze dla zwierząt, istnieją stosowne firmy dokonujące pochówku i kremacji zwierzęcia, istnieje możliwość nawet stworzenia diamenciku z prochów.
Większość również zakładów leczniczych dla zwierząt współpracuje z zakładami zajmującymi się właśnie pochówkiem zwierząt – stąd opiekun ma prawo wyboru.
Jeśli opiekun nie jest zainteresowany pochówkiem zwierzęcia wtedy zakład leczniczy dla zwierząt u którego znajdują się zwłoki ma obowiązek przekazania ich do zakładu utylizacji.
Podobnie w każdej gminie winien istnieć zakład, który przyjmuje zwłoki zwierząt domowych do utylizacji.
Dla ciekawskich tematu odsyłam do fajnego artykułu jednego z Inspektoratów Weterynaryjnych.
Kara za zakopanie zwłok psa lub kota w ogrodzie, lesie, itp.
Pamiętać należy, że zakopanie zwłok psa lub kota (nawet w swoim ogrodzie) skutkować może nałożeniem mandatu za wykroczenie z art. 162 kodeksu wykroczeń, który brzmi:
1. Kto w lasach zanieczyszcza glebę lub wodę albo wyrzuca do lasu kamienie, odpady, złom lub padlinę niebędące odpadami lub inne nieczystości, albo w inny sposób zaśmieca las, podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 500 złotych.
2. Jeżeli czyn sprawcy polega na zakopywaniu, zatapianiu, odprowadzaniu do gruntu w lasach lub w inny sposób składowaniu w lesie odpadów, sprawca podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 1000 złotych.
3. Usiłowanie wykroczenia określonego w § 1 lub 2 oraz podżeganie do niego i pomocnictwo są karalne.
4. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1 lub 2 można orzec obowiązek przywrócenia do stanu poprzedniego.
Według aktualnego taryfikatora określona grzywna może wynosić do 5 000 zł.
Pochówek kota – podsumowanie
Analizując aktualny stan prawny wskazać należy, że skoro zwłoki psa są kategorią 1 odpadów to należy postępować zgodnie z procedurą wskazaną a to poddać je spaleniu, utylizacji ewentualnie zagrzebaniu na odpowiednich cmentarzyskach. Przepisy prawa nie przewidują innej możliwości postąpienia ze zwłokami zwierząt domowych.
W związku z tym uważam, że nie ma możliwości np. wypchania kota.
Nie można też pomijać treści art. 22 ustawy o ochronie zwierząt, który wskazuje na konieczność posiadania odpowiednich pozwoleń na premedytację zwłok zwierząt dziko żyjących – nie zostały pod ten przepis określone żadne zwierzęta domowe.
W zakresie tematyki zgonu zwierzęcia warto również przeczytać Pierwsze kroki prawne przy odejściu kota.
Agnieszka Łyp-Chmielewska
adwokat
Zdjęcie pochodzi z Unsplash
***
Śmierć kota a uprawnienia nabywcy
Nie wiem czy wiecie, ale bardzo lubię statystyki. Prowadzę je praktycznie w każdej dziedzinie swojego życia, nie tylko zawodowego.
Wiem, że może się to wydawać dziwne, szczególnie że jestem humanistką, ale od dziecka lubię je prowadzić. Pozwala mi to w pracy również wyłapać najczęściej zgłaszane problemy przez moich klientów [Czytaj dalej…]