Agnieszka Łyp Chmielewska

adwokat

Z zawodu jestem prawnikiem, a z pasji hodowcą, czynnym zawodnikiem agility, miłośnikiem rasy corgi. Kancelarię adwokacką prowadzę w Dąbrowie Górniczej przy ul. Sienkiewicza 14...
[Więcej >>>]

Umowy dla hodowców +48 799 030 205

Rezerwacja kociaka – co powinieneś wiedzieć

Agnieszka Łyp-Chmielewska28 sierpnia 2023Komentarze (0)

Dokonałeś rezerwacji kociaka ale tylko wpłaciłeś pieniądze na konto hodowcy? Jesteś hodowcą i masz wątpliwości czy pobierać zaliczkę lub zadatek i zastanawiasz się czy w ogóle warto jest zawierać umowę rezerwacji? To ten wpis będzie właśnie dla was.

Nie ukrywam, że ostatnio w świecie felinologicznym jest pewnego rodzaju plaga nieoddawania nabywcy zadatku – w sytuacjach kiedy tenże zwrot powinien nastąpić w oparciu o przepisy kodeksu cywilnego.

Największym problemem tejże plagi jest fakt, że nie jest zawierana umowa rezerwacji kociaka.

Zazwyczaj nabywca wpłaca zaliczkę i strony nawet nie zdają sobie sprawy, że zawarły przedwstępną umowę sprzedaży, która to jest regulowana przepisami kodeksu.

Rezerwacja kociaka

Dlaczego warto jest mieć umowę rezerwacji kociaka

Proces rezerwacji (skupimy się dziś na procesie rezerwacji już konkretnego kociaka) to proces związany z transakcją sprzedaży.

Jak wiecie z lektury bloga sprzedaż jest szczegółowo określona w przepisach kodeksu cywilnego. Również tzw. przedwstępna umowa sprzedaży znajduje odzwierciedlenie w przepisach prawa.

Z doświadczeniach w pracy z hodowcami oraz nabywcami kociąt zdaje sobie sprawę iż duża część osób nie wie iż umawiając się na wpłatę określonej sumy za rezerwacje określonego kota to zawarcie ustnej przedwstępnej umowy sprzedaży.

Zapytacie – no dobra ale dlaczego powinniśmy umowę rezerwacji spisać?

Zalet tego rozwiązania jest wiele 🙂

Najważniejszą zaletą jest fakt, że taka umowa powinna zabezpieczać interes obu stron – czyli zarówno hodowcy jak i nabywcy.

W mojej ocenie ponad 70% sporów o zwrot zadatku jakie mamy w Kancelarii dałoby się rozwiązać bez sporu sądowego w sytuacji zawarcia pisemnej umowy rezerwacji.

Co powinna zawierać umowa rezerwacji kociaka

Po pierwsze umowa rezerwacji kociaka powinna zawierać określenie szczegółowe strony – czyli dane hodowcy oraz dane nabywcy.

Dla przykładu:

„………………………………, zam. ………………………, legitymującą się dowodem osobistym o numerze ………..………., prowadzący hodowlę kotów rasowych zrzeszoną w ……………………………… pod przydomkiem ………………, nazywaną dalej sprzedającą/hodowcą,

a

………….……., zam. przy ul. ………………………, legitymującą się numerem dowodu osobistego………………….., nazwanym dalej kupującym”

Kolejnym – a nawet najważniejszym elementem jest określenie szczegółowo przedmiotu umowy – czyli naszego zarezerwowanego kociaka.

Umowę rezerwacji możemy stworzyć i nawet na tzw. miejsce w miocie – jednak uważam iż najlepiej jest zawrzeć umowę rezerwacyjną już na konkretnie oznaczonego kociaka – takiego który ma już numer CHIP.

Określenie przedmiotu umowy zawsze powinno być szczegółowe – podać należy numer CHIP, inne dane identyfikujące kota, datę urodzenia, rodziców itp.

Kolejnym elementem ważnym dla umowy rezerwacyjnej jest określenie ceny za kota oraz ewentualne wskazanie terminu odbioru kota od hodowcy.

W zakresie terminu odbioru – uważam osobiście, iż taki zapis nie musi się znajdować w umowie rezerwacyjnej i wystarczające są np. ustalenia na messengerze jednak wielu hodowców chce aby taki punkt znalazł się w umowie.

Oczywiście umowa powinna zawierać jeszcze kilka innych elementów – np. dotyczących wyboru kociaka przez nabywcę, zasad związanych z zawarciem umowy sprzedaży itp.

O elementach umowy rezerwacyjnej możecie przeczytać https://kociparagraf.pl/produkt/brazowy-pakiet-umow-dla-hodowli/.

Zabezpieczenie wykonania umowy rezerwacyjnej

I teraz przechodzimy do najbardziej kontrowersyjnego tematu – ale jakże łatwego i przyjemnego od strony prawnej – czyli sposobu zabezpieczenia umowy a więc wpłaty zadatku lub zaliczki.

Z niewiadomych dla mnie do tej pory przyczyn duża część osób ma przekonanie, że należy pobrać zaliczkę bo jest ona bezzwrotna.

I tutaj na pomoc przychodzą nam przepisy kodeksu cywilnego a dokładnie to art. 394 kodeksu cywilnego:

§ 1. W braku odmiennego zastrzeżenia umownego albo zwyczaju zadatek dany przy zawarciu umowy ma to znaczenie, że w razie niewykonania umowy przez jedną ze stron druga strona może bez wyznaczenia terminu dodatkowego od umowy odstąpić i otrzymany zadatek zachować, a jeżeli sama go dała, może żądać sumy dwukrotnie wyższej.

§ 2. W razie wykonania umowy zadatek ulega zaliczeniu na poczet świadczenia strony, która go dała; jeżeli zaliczenie nie jest możliwe, zadatek ulega zwrotowi.

§ 3. W razie rozwiązania umowy zadatek powinien być zwrócony, a obowiązek zapłaty sumy dwukrotnie wyższej odpada. To samo dotyczy wypadku, gdy niewykonanie umowy nastąpiło wskutek okoliczności, za które żadna ze stron nie ponosi odpowiedzialności albo za które ponoszą odpowiedzialność obie strony.

Jak można wyczytać z przywołanego przepisu strony w umowie mogą w sposób dobrowolny uregulować zasady związane ze zwrotem wpłaconego zadatku a co najważniejsze strony w umowie mogą wyłączyć obowiązek zwrotu podwójnej wartości.

Z mojego doświadczenia wynika, że są to najważniejsze punktu w umowie rezerwacji kociaka.

Zapisy o zasadach zwrotu zadatku można uregulować według własnego uznania (nie ma tutaj takich ograniczeń jak przy umowie sprzedaży).

Najczęściej wyłączony zostaje obowiązek zwrotu dwukrotności zadatku. Samodzielnie można wskazać sytuacje kiedy hodowca zwraca zadatek a kiedy go zatrzymuje jeśli nie dojdzie do zawarcia umowy sprzedaży.

Dla przykładu:

Hodowca zatrzyma zadatek gdy:

– z winy kupującego  nie dojdzie do nabycia kota.

Jest to najprostszy sposób wyłączenia zasad kodeksowych – czyli wskazanie kiedy to hodowca zadatek zatrzyma.

Nie trzeba wiele kombinować – czasem najprostsze rozwiązania są najlepsze 🙂

Rezerwacja kociaka – podsumowanie

Jak wynika z wpisu – pisemna umowa rezerwacyjna zabezpiecza obie strony transakcji.

Jeśli jesteś hodowca to przeczytaj Brązowy pakiet umów dla hodowli

Jeśli jesteś nabywcą to przeczytaj Analiza umowy stosowanej w hodowli – online.

Agnieszka Łyp-Chmielewska
adwokat

***

Umowa krycia pod lupą prawną

Umowa krycia jest jedną z najczęściej stosowanych umów w obrocie felinologicznym.

Niestety jednak mało kiedy pamięta się o tym, że umowa ta podlega pod przepisy prawa cywilnego i powinna być kształtowana zgodnie z jego zasadami [Czytaj dalej…]

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Prawa Kynologicznego Adwokat Agnieszka Łyp-Chmielewska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Prawa Kynologicznego Adwokat Agnieszka Łyp-Chmielewska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: