Agnieszka Łyp Chmielewska

adwokat

Z zawodu jestem prawnikiem, a z pasji hodowcą, czynnym zawodnikiem agility, miłośnikiem rasy corgi. Kancelarię adwokacką prowadzę w Dąbrowie Górniczej przy ul. Sienkiewicza 14...
[Więcej >>>]

Umowy dla hodowców +48 799 030 205

Umowa krycia pod lupą prawną

Agnieszka Łyp-Chmielewska27 lipca 2023Komentarze (0)

Umowa krycia jest jedną z najczęściej stosowanych umów w obrocie felinologicznym.

Niestety jednak mało kiedy pamięta się o tym, że umowa ta podlega pod przepisy prawa cywilnego i powinna być kształtowana zgodnie z jego zasadami.

Z doświadczenia mogę powiedzieć, że umowy krycia powinny być bardzo precyzyjnie sporządzone aby na ich podstawie mogło dojść do jak najmniejszej ilość sytuacji spornych – w szczególności co do rozliczenia stron.

Umowa krycia

Umowa krycia

Umowa krycia w perspektywie prawa cywilnego

Umowę krycia może sporządzić na dwa sposoby prawne – jako umowę starannego działania oraz jako umowę rezultatu.

Umowa starannego działania polega na tym, że strona ją wykonująca – czyli właściciel reproduktora – nie odpowiada za efekt a za sam fakt krycia.

Umowa rezultatu będzie polegała na tym, że właściciel reproduktora otrzymuje wynagrodzenie dopiero w przypadku skutecznego krycia/pojawienia się kociąt na świecie.

Rozróżnienie tych umów najlepiej jest właśnie zobrazować w oparciu o zasady rozliczenia, które dla umowy krycia są kluczowe.

Pamiętajcie, że umowa krycia nie jest znana kodeksowi cywilnemu – dlatego z perspektywy prawnej nazywamy ją umową nienazwaną – przy ewentualnym sporze należy dopasować najbliższe przepisy umowy znanej kodeksowi cywilnemu.

Dlatego tak ważne jest aby zasady umowy były jak najbardziej sprecyzowane i jasno i czytelnie określone w umowie.

Tak aby zapisy umowy nie budziły sporów interpretacyjnych!

Umowa krycia jako umowa zawierana pomiędzy podmiotami profesjonalnymi

Nie ulega wątpliwości, że umowa krycia zawierana jest pomiędzy dwójką podmiotów profesjonalnych – dwójką hodowców.

Okoliczność ta jest kluczowa dla treści umowy – w pełni zastosowanie znajdzie tutaj tzw. swoboda umów wyrażona w kodeksie cywilnym w art. 353 ze znaczkiem 1 – „Strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego.” .

Jako, że jest to umowa zawierana pomiędzy dwójką podmiotów profesjonalnych nie ograniczają nas przy tworzeniu zapisów w umowie zasady stosowane w umowach z konsumentami np. w umowie sprzedaży.

Zgodnie z przytoczonym przepisem zapisy w umowie nie mogą być sprzeczne z prawem czy też niemożliwe do realizacji – jednak zapis ten pozostawia dużą swobodę w formułowaniu zapisów umów.

Ustalenia w umowie krycia

Jednym z podstawowych elementów umowy krycia powinny być zasady rozliczenia się za krycie. Tą kwestię strony mogą uregulować w sposób dowolny – jednak zalecam precyzyjność!

Następnie warto w umowie określić zasady krycia i warunki w jakich kotka ma przebywać.

I teraz najważniejsze co skutecznie można dodać do umowy krycia:

 1. zakaz sprzedaży kociąt do hodowli
 2. zakaz sprzedaży kociąt do poszczególnych hodowli/w Polsce
 3. zobowiązanie do kastracji/sterylizacji przed sprzedażą kociąt
 4. kwestie związane z pozostawieniem kocięta do dalszej hodowli.

Poruszone powyżej kwestie są najczęściej spotykanymi pytaniami od hodowców.

Zapisy te należy w umowie szczegółowo i precyzyjnie określić – najlepiej zabezpieczając np. karą umowną.

Pamiętać należy jednak, że w sytuacji gdy właściciel kotki dopełni należytej staranności i np. zawrze umowę sprzedaży kota z celem niehodowlanym a nabywca będzie łamał te postanowienia to właściciel reproduktora nie ma roszczenia odszkodowawczego co do właściciela kotki – jedynie sprzedający będzie mógł dochodzić złamania umowy sprzedaży (oczywiście o ile zapisy w niej będą prawidłowo skonstruowane).

Dla dociekliwych pozostawiam link do innych wpisów z tematyki umowy krycia – Interpretacja umowy krycia przed sądem oraz Wpadki i wypadki przy kryciu czyli kilka słów o odpowiedzialności właściciela reproduktora.

***

Pamiętajcie, że zawsze możecie odwiedzić Sklep i zapoznać się z ofertą umów – w tym umową krycia 🙂 

Agnieszka Łyp-Chmielewska
adwokat

***

Zasady obniżania ceny za sprzedanego kota po wykryciu wady

Z doświadczenia z praktyki wiem, że najczęściej zgłaszanym roszczeniem ze strony nabywców w przypadku zakupu kociaka z wadą jest obniżenie ceny.

Praktyka ta jest najczęstsza zarówno w oparciu o stare przepisy  jak i najnowsze (ustawa o prawach konsumenta ). O zasadach odpowiedzialności możesz poczytać m.in. we wpisie Czas obowiązywania rękojmi, czyli odpowiedzialności hodowcy za wady oraz Chory kot zakupiony po 1 stycznia 2023 roku [Czytaj dalej…]

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Prawa Kynologicznego Adwokat Agnieszka Łyp-Chmielewska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Prawa Kynologicznego Adwokat Agnieszka Łyp-Chmielewska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: