Umowa krycia jest jedną z najczęściej stosowanych umów w obrocie felinologicznym.
Niestety jednak mało kiedy pamięta się o tym, że umowa ta podlega pod przepisy prawa cywilnego i powinna być kształtowana zgodnie z jego zasadami.
Z doświadczenia mogę powiedzieć, że umowy krycia powinny być bardzo precyzyjnie sporządzone, aby na ich podstawie mogło dojść do jak najmniejszej ilość sytuacji spornych – w szczególności co do rozliczenia stron.
Umowa krycia w perspektywie prawa cywilnego
Umowę krycia może sporządzić na dwa sposoby prawne – jako umowę starannego działania oraz jako umowę rezultatu.
Umowa starannego działania polega na tym, że strona ją wykonująca – czyli właściciel reproduktora – nie odpowiada za efekt a za sam fakt krycia.
Umowa rezultatu będzie polegała na tym, że właściciel reproduktora otrzymuje wynagrodzenie dopiero w przypadku skutecznego krycia/pojawienia się kociąt na świecie.
Rozróżnienie tych umów najlepiej jest właśnie zobrazować w oparciu o zasady rozliczenia, które dla umowy krycia są kluczowe.
Pamiętajcie, że umowa krycia nie jest znana kodeksowi cywilnemu – dlatego z perspektywy prawnej nazywamy ją umową nienazwaną – przy ewentualnym sporze należy dopasować najbliższe przepisy umowy znanej kodeksowi cywilnemu.
Dlatego tak ważne jest aby zasady umowy były jak najbardziej sprecyzowane i jasno i czytelnie określone w umowie.
Tak aby zapisy umowy nie budziły sporów interpretacyjnych!
Umowa krycia jako umowa zawierana pomiędzy podmiotami profesjonalnymi
Nie ulega wątpliwości, że umowa krycia zawierana jest pomiędzy dwójką podmiotów profesjonalnych – dwójką hodowców.
Okoliczność ta jest kluczowa dla treści umowy – w pełni zastosowanie znajdzie tutaj tzw. swoboda umów wyrażona w kodeksie cywilnym w art. 353 ze znaczkiem 1 – „Strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego.” .
Jako, że jest to umowa zawierana pomiędzy dwójką podmiotów profesjonalnych nie ograniczają nas przy tworzeniu zapisów w umowie zasady stosowane w umowach z konsumentami np. w umowie sprzedaży.
Zgodnie z przytoczonym przepisem zapisy w umowie nie mogą być sprzeczne z prawem czy też niemożliwe do realizacji – jednak zapis ten pozostawia dużą swobodę w formułowaniu zapisów umów.
Ustalenia w umowie krycia
Jednym z podstawowych elementów umowy krycia powinny być zasady rozliczenia się za krycie. Tą kwestię strony mogą uregulować w sposób dowolny – jednak zalecam precyzyjność!
Następnie warto w umowie określić zasady krycia i warunki, w jakich kotka ma przebywać.
I teraz najważniejsze co skutecznie można dodać do umowy krycia:
- zakaz sprzedaży kociąt do hodowli
- zakaz sprzedaży kociąt do poszczególnych hodowli/w Polsce
- zobowiązanie do kastracji/sterylizacji przed sprzedażą kociąt
- kwestie związane z pozostawieniem kocięta do dalszej hodowli.
Poruszone powyżej kwestie są najczęściej spotykanymi pytaniami od hodowców.
Zapisy te należy w umowie szczegółowo i precyzyjnie określić – najlepiej zabezpieczając np. karą umowną.
Pamiętać należy jednak, że w sytuacji gdy właściciel kotki dopełni należytej staranności i np. zawrze umowę sprzedaży kota z celem niehodowlanym a nabywca będzie łamał te postanowienia to właściciel reproduktora nie ma roszczenia odszkodowawczego co do właściciela kotki – jedynie sprzedający będzie mógł dochodzić złamania umowy sprzedaży (oczywiście o ile zapisy w niej będą prawidłowo skonstruowane).
Dla dociekliwych pozostawiam link do innych wpisów z tematyki umowy krycia – Interpretacja umowy krycia przed sądem oraz Wpadki i wypadki przy kryciu czyli kilka słów o odpowiedzialności właściciela reproduktora.
***
Pamiętajcie, że zawsze możecie odwiedzić Sklep i zapoznać się z ofertą umów – w tym umową krycia 🙂
Agnieszka Łyp-Chmielewska
adwokat
Zdjęcie Josh Couch pochodzi z Unsplash
***
Zasady obniżania ceny za sprzedanego kota po wykryciu wady
Z doświadczenia z praktyki wiem, że najczęściej zgłaszanym roszczeniem ze strony nabywców w przypadku zakupu kociaka z wadą jest obniżenie ceny.
Praktyka ta jest najczęstsza zarówno w oparciu o stare przepisy jak i najnowsze (ustawa o prawach konsumenta ). O zasadach odpowiedzialności możesz poczytać m.in. we wpisie Czas obowiązywania rękojmi, czyli odpowiedzialności hodowcy za wady oraz Chory kot zakupiony po 1 stycznia 2023 roku [Czytaj dalej…]