Szukaj
Czy musimy rejestrować hodowlę kotów

Rozporządzenie unijne o zdrowiu zwierząt, czyli czy musimy rejestrować hodowlę kotów

UWAGA!!! OD DNIA 6 SIERPNIA 2021 ROKU OBOWIĄZUJĄ TYMCZASOWE WYTYCZNE O ZASADACH REJSTRACJI HODOWLI PSÓW I KOTÓW!!!!!! https://www.wetgiw.gov.pl/main/komunikaty/idn:1796

MÓJ KOMENTARZ DO WTYCZNYCH – TYMCZASOWE WYTYCZNE GŁÓWNEGO LEKARZA WETERYNARII W ZAKRESIE REJESTRACJI HODOWLI KOTÓW I PSÓW

Pijąc dziś poranną kawę i przeglądając media społecznościowe natrafiłam na temat burzę (jak to bywa na naszych grupach społecznościowych) odnośnie rzekomego obowiązku rejestracji hodowli do Powiatowego Lekarza Weterynarii w oparciu o unijen rozporządzenie „o zdrowiu zwierząt” (rozporządzenie 2016/429). Przyznam, że trochę mnie to zdziwiło ponieważ analizowałam ów dokument dla jednej z klinik weterynaryjnych, które prawnie obsługuje, ale myślę sobie „no ok czytałam je tylko w zakresie interesującym klinikę a nie pod względem hodowców psów czy kotów rasowych”. Więc usiadłam do lektury, która notabene zajęła mi cały dzisiejszy dzień.

Dla zainteresowanych tekstem – https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/PDF/?uri=CELEX:32016R0429&from=pl

Jeśli przeczytacie to rozporządzenie (a polecam ciekawa lektura) dojdziecie do przekonania, że przygotowane jest ono pod zakaźne choroby zwierząt. W naszej regulacji prawnej obowiązuje nawet ustawa – ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt – która stanowi wcześniejszą implementację do porządku prawnego zapisów Dyrektyw Unijnych.

W rozporządzeniu warto jest zwrócić uwagę na zasady transportu zwierząt na terenie UE oraz z państw trzecich. Jednak nie to jest problemem rozporządzenia.

W mediach społecznościowych pojawiła się informacja o obowiązku rejestracji hodowli psów i kotów u Powiatowego Lekarza Weterynarii od 21 kwietnia 2021 roku. Mh… i nawet u mnie nastąpiła konsternacja 🙂  Stąd rozpoczęłam analizę, a poniżej mojej wnioski. 

Skąd obowiązek rejestracji hodowli u Powiatowego Lekarza Weterynarii

W rozporządzeniu znaleźć możemy definicje które powinny nas zainteresować.

I tak zaczynając:

„osoba zawodowo zajmująca się zwierzętami” oznacza osobę fizyczną lub prawną związaną zawodowo ze zwierzętami lub produktami, inną niż podmiot lub lekarz weterynarii;”

„zakład” oznacza wszelkie pomieszczenia, strukturę lub – w przypadku chowu lub hodowli na wolnym powietrzu – środowisko lub miejsce, w którym – tymczasowo lub stale – utrzymywane są zwierzęta lub przetrzymywany jest materiał biologiczny, z wyjątkiem: gospodarstw domowych, w których utrzymuje się zwierzęta domowe, zakładów leczniczych dla zwierząt. „

„zwierzęta utrzymywane” oznaczają zwierzęta, które są utrzymywane przez człowieka, w tym – w przypadku zwierząt wodnych – zwierzęta akwakultury;”

Tutaj pojawia się nam szereg pytań – czy my jako hodowcy jesteśmy osobami zawodowo zajmującymi się zwierzętami oraz czy prowadzimy jako hodowle zakład?

Odpowiedź nie jest taka prosta. Jednak w mojej ocenie hodowle prowadzone w ramach działu specjalnego produkcji rolnej nie będą uznawane za zakłady. Podobnie hodowcy za osoby zawodowo zajmujące się zwierzętami jeśli hodowla to ich pasja a nie jedyna czynność zarobkowa. Tutaj przyznam szczerze, że pomocny może być np. Statut ZKWP wprost wskazujący, że nasze hodowle mają przymiot hodowli amatorskich. Wiem, że wiele stowarzyszeń fenologicznych i klubu ma wprost wpisany zakaz prowadzenia hodowli jako działalności gospodarczej.

W mojej ocenie do hodowców zastosowanie znajdzie art 10 pkt 1 – każdy z nas jest odpowiedzialny za stan zdrowia swoich zwierząt –

Podmioty:

a)

w odniesieniu do zwierząt utrzymywanych i produktów, za które odpowiadają, ponoszą odpowiedzialność za:

(i)

zdrowie zwierząt utrzymywanych;

(ii)

ostrożne i odpowiedzialne stosowania leków weterynaryjnych, z zastrzeżeniem roli i zakresu odpowiedzialności lekarzy weterynarii;

(iii)

minimalizację ryzyka rozprzestrzeniania się chorób;

(iv) dobre praktyki w hodowli zwierząt

Następnie to co nas hodowców powinno zainteresować w tym rozporządzeniu to art. 84 i następne. Tutaj pojawia się obowiązek rejestracji we właściwym organie zakładu. 

Podmioty prowadzące zakłady, w których utrzymywane są zwierzęta lądowe lub w których jest pozyskiwany, produkowany, przetwarzany lub przechowywany materiał biologiczny, dokonują przed rozpoczęciem takiej działalności następujących czynności w celu rejestracji swoich zakładów zgodnie z art. 93:

a)

powiadamiają właściwy organ o każdym zakładzie, za który odpowiadają;

b)

przekazują właściwemu organowi następujące informacje:

(i)

imię i nazwisko lub nazwę i adres danego podmiotu;

(ii)

położenie zakładu i opis jego obiektów;

(iii)

kategorie, gatunki, liczbę lub ilości utrzymywanych zwierząt lądowych lub materiału biologicznego, które podmioty te zamierzają odpowiednio utrzymywać lub przetrzymywać w zakładzie, oraz potencjał zakładu;

(iv)

rodzaj zakładu; oraz

(v)

inne kwestie dotyczące zakładu, które są istotne dla ustalenia stwarzanego przez niego ryzyka.

2.   Podmioty prowadzące zakłady, o których mowa w ust. 1, powiadamiają właściwy organ o:

a)

wszelkich zmianach w danym zakładzie dotyczących kwestii, o których mowa w ust. 1 lit. b);

b)

każdym zaprzestaniu działalności przez dany podmiot lub zakład.

3.   Zakłady, które podlegają zatwierdzeniu zgodnie z art. 94 ust. 1, nie muszą przekazywać informacji, o których mowa w ust. 1 niniejszego artykułu.

No i w tym rozporządzeniu tyle byłoby informacji, które dla hodowcy mogłyby być przydatne. W mojej ocenie w oparciu o powyższe przepisy można mieć wątpliwości co do rejestracji hodowli psów u Powiatowego Lekarza Weterynarii.

Co najważniejsze – do dnia dzisiejszego nie mamy przepisów krajowych dostosowanych do tego rozporządzenia. Fakt, rozporządzenie unijne jest bezpośrednio stosowane w państwach członkowskich, jednak powinny być do niego wydane akty wykonawcze. Na chwilę obecną w Polsce takich brak 🙂 Tym samym brak jest jednoznacznej odpowiedzi czy hodowla psów będzie podlegała pod rejestrację czy też nie! 

Czy mamy rozporządzenie uzupełniające?

Tak, może się wam to wydać dziwne, ale prawo unijne jest bardzo skomplikowane i do rozporządzenia wydawane są tzw. delegowane/uzupełniające. I również do omawianego rozporządzenia takie zostało wydane w zakresie nas interesującym czyli w zakresie psów i kotów – https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/PDF/?uri=CELEX:32019R2035&from=pl

W rozporządzeniu 2019/2035 dla nas jako hodowców psów ważne jest kilka kwestii.

I tak zacznijmy od definicji:

„miejsce gromadzenia psów, kotów i fretek” oznacza zakład, w którym gromadzone są zwierzęta o tym samym stanie
zdrowia z więcej niż jednego zakładu”

„związek hodowców” oznacza każde stowarzyszenie hodowców, organizację hodowlaną lub podmiot publiczny, inne
niż właściwe organy, uznane przez właściwy organ państwa członkowskiego zgodnie z art. 4 ust. 3 rozporządzenia
(UE) 2016/1012 do celów realizacji programu hodowlanego w odniesieniu do zwierzą”.

Następnie to co dla nas jako hodowców winno być istotne to, że wprowadzony jest obowiązek rejestracji następujących podmiotów (art. 9):

„Podmioty prowadzące następujące rodzaje zakładów występują do właściwego organu z wnioskiem o zatwierdzenie zgodnie z art. 96 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2016/429 i rozpoczynają działalność nie wcześniej niż po zatwierdzeniu zakładu:
a) miejsca gromadzenia psów, kotów i fretek, z których zwierzęta te są przemieszczane do innego państwa członkowskiego;
b) schroniska dla zwierząt dla psów, kotów i fretek, z których zwierzęta te są przemieszczane do innego państwa członkowskiego;
c) punkty kontroli;
d) odizolowane od środowiska zakłady produkcji trzmieli, z których zwierzęta te są przemieszczane do innego państwa
członkowskiego;
e) zakłady kwarantanny utrzymywanych zwierząt lądowych innych niż naczelne, z których zwierzęta te są przemieszczane w obrębie tego samego państwa członkowskiego lub do innego państwa członkowskiego.”

Jak widzimy w przepisie tym podkreślone zostało, że są to miejsca gromadzenia psów z których są one przemieszczane do innego państwa UE. Czy jest to definicja hodowli? Według mnie nie 🙂 Jednak tutaj odpowiedź nie będzie tak jednoznaczna bo przecież sprzedajemy psa do innych państw.

Identyfikacja psów i kotów

To co jeszcze wprowadza nam rozporządzenie to obowiązki identyfikacyjne zwierząt.

„Podmioty utrzymujące psy, koty i fretki zapewniają:
a) by zwierzęta te były indywidualnie zidentyfikowane przy pomocy wszczepianego transpondera, wymienionego w
załączniku III lit. e), kiedy są przemieszczane do innego państwa członkowskiego;
b) wszczepiany transponder przeznaczony do wszczepienia u zwierzęcia jest zatwierdzony przez właściwy organ;
c) właściwemu organowi oraz w stosownych przypadkach innym podmiotom czytnik umożliwiający w każdym momencie weryfikację indywidualnych danych identyfikacyjnych zwierzęcia, gdy wszczepiany transponder nie został zatwierdzony przez właściwy organ.”

Podsumowanie 🙂

W mojej ocenie odpowiedź na pytanie czy hodowla psów lub kotów podlegać będzie od 21 kwietnia 2021 roku nie jest jednoznaczne. Według mnie nie wynika to wprost z ww. przepisów. Do chwili obecnej nie mamy przepisów krajowych, które dostosowywałby rozporządzenie do naszych warunków prawnych tj. np. jak ma wyglądać taki rejestr, kto go prowadzi itp.

Pisząc ten post natrafiłam na ciekawą prezentację Inspekcji Weterynaryjnej –  http://sprl.pl/userfiles/files/1AHL_spr%C5%82%282%29.pdf  z której wynika, że prace nad wprowadzeniem przepisów o nadzorze nie zostały nawet jeszcze rozpoczęte.

W mojej ocenie należy cierpliwie jeszcze poczekać aż pojawią się przepisy krajowe wykonawcze – wtedy też znajdziemy odpowiedź na nurtujące nas pytania 🙂

Agnieszka Łyp-Chmielewska
adwokat

Zdjęcie: Halil İbrahim ÇETİN

***

Kupiony kot ma wadę – perspektywa kupującego

U mojego kota wykryta została wada – co mam robić?

Zbliża się okres świąteczny – z doświadczenia wiem, że jest to czas kiedy zwiększa się sprzedaż psów i kotów. Dlatego jestem już nauczona doświadczeniem, że pojawią się początkiem roku zapytania od kupujących – co mam zrobić, bo mój kot ma wadę?

Niniejszy wpis odnosi się do umów sprzedaży zawartych po dacie 1 stycznia 2023 roku i dotyczy osób, które nabył kota jako pupila domowego (w chwili zakupu nie były zarejestrowanymi hodowcami kotów) [Czytaj dalej…]

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Agnieszka Łyp Chmielewska

adwokat

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Prawa Kynologicznego Adwokat Agnieszka Łyp-Chmielewska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    Podobne artykuły

    0
      0
      Twój koszyk
      Twój koszyk jest pustyWróć do sklepu
      Scroll to Top