Agnieszka Łyp Chmielewska

adwokat

Z zawodu jestem prawnikiem, a z pasji hodowcą, czynnym zawodnikiem agility, miłośnikiem rasy corgi. Kancelarię adwokacką prowadzę w Dąbrowie Górniczej przy ul. Sienkiewicza 14...
[Więcej >>>]

Umowy dla hodowców +48 799 030 205

Hodowco nie złożyłeś deklaracji pit6? I co dalej…??

Agnieszka Łyp-Chmielewska21 stycznia 2021Komentarze (0)

Drogi hodowco, do  20 stycznia powinieneś złożyć PIT 6 do właściwego Urzędu Skarbowego – więcej w poście Rozliczenie podatkowe działu specjalnego produkcji rolnej – PIT6

A co jeśli o tym zapomniałeś? Nie panikuj, od razu ze strony Urzędu Skarbowego nie zostaniesz ukarany. 

Co powinieneś zrobić?

ZŁOŻYĆ CZYNNY ŻAL WRAZ Z DEKLARACJĄ PIT 6

Czynny żal jest to instytucja prawa karnoskarbowego, która umożliwia uniknięcie odpowiedzialności za niedotrzymanie terminów skarbowych. Wraz z czynnym żalem należy złożyć do Urzędu Skarbowego deklarację PIT6, której zapomnieliśmy złożyć do 20 stycznia 2021 roku.

TREŚĆ CZYNNEGO ŻALU

W piśmie do Urzędu Skarbowego zatytułowanym czynny żal powinieneś wskazać, że dopuściłeś się tego wykroczenia bez winy, że nie miałeś zamiaru popełnienia czynu karnoskarbowego i od razu jak się tylko zorientowałeś, to złożyłeś do US deklaracje wraz z czynnym żalem.

Przykładowa treść:

………………………….

…………………………

…………………………

(dane hodowcy)

Sz. P.

………………….

Naczelnik Urzędu Skarbowego

Urząd Skarbowy w ………..

Czynny żal

Zawiadomienie o popełnieniu czynu zabronionego

Niniejszym ja niżej podpisany/podpisana ……………………………. działając na podstawie przepisu  art. 16. ustawy z dnia 10 września 1999 roku kodeks karny skarbowy (Dz. U. z 1999 r. Nr 83, poz. 930, z późn. zm. dalej k.k.s.),
w celu skorzystania ze zwolnienia od odpowiedzialności w związku z dokonaniem czynnego żalu, niniejszym zawiadamiam tut. Naczelnika Urzędu Skarbowego o dopuszczeniu
się przeze mnie uchybieniu terminowi złożenia deklaracji PIT 6.

           Nie miałem/miałam zamiaru popełnienia czynu zabronionego polegającego na niezłożeniu w terminie deklaracji PIT6 na rok 2021 w terminie do 20 stycznia a zaistniałe nieprawidłowości powstała nieumyślnie na skutek niezachowania należytej ostrożności. Moje działania nie zmierzały do uniknięcia złożenia ww. deklaracji ani zawiadomienia tut. Urzędu o ilości stada podstawowego na rok 2021. Fakt niezłożenia deklaracji wyszedł na jaw w momencie mojej kontroli dokumentów hodowli. Niezwłocznie jak wykryłam/wykryłem ten fakt złożyłem do tut. Urzędu deklaracje wraz z niniejszym czynnym żalem.

  Wobec powyższego – w przypadku uznania wyżej opisanego zaniechania za czyn wyczerpujący znamiona wykroczenia bądź przestępstwa skarbowego – niniejsze zawiadomienie uzasadnia wyłącznie karalności powyższego czynu.

 

Z poważaniem

………………..

(podpis własnoręczny)

 

MOI DRODZY!! 

Pamiętacie, że istnieją interpretacje podatkowe wskazując iż nie ma możliwości złożyć zaległego pit6 z datą późniejszą, ponieważ jest to szacowany dochód na dany rok. Z doświadczenia zawodowego wiem jednak, że czynny żal jest skuteczne do około końca marca 🙂 Uprzedzam jednak, że Urząd Skarbowy może go nie uznać i wtedy konieczne będzie rozliczenie hodowli na zasadach ogólnych. 

 

Masz pytania podatkowe jako hodowca? Pisz pytania w komentarzach lub Kontakt🙂

Potrzebujesz pomocy z deklaracjami? Nic prostszego – pomoc przy wypełnieniu deklaracji pit6, NIP7 lub pcc3

Zachęcam do czytania nowych wpisów z cyklu umowy sprzedaży – Złoty środek dla hodowców – umowa współwłasności

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Prawa Kynologicznego Adwokat Agnieszka Łyp-Chmielewska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Prawa Kynologicznego Adwokat Agnieszka Łyp-Chmielewska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: