Agnieszka Łyp Chmielewska

adwokat

Z zawodu jestem prawnikiem, a z pasji hodowcą, czynnym zawodnikiem agility, miłośnikiem rasy corgi. Kancelarię adwokacką prowadzę w Dąbrowie Górniczej przy ul. Sienkiewicza 14...
[Więcej >>>]

Umowy dla hodowców +48 799 030 205

Kot jako gatunek obcy – dalsza część mojej batalii o interpretację przepisów

Agnieszka Łyp-Chmielewska23 września 2022Komentarze (1)

Pamiętacie, że jakiś czas temu cały Internet wrzał od informacji, że kot jest gatunkiem obcym w rozumieniu przepisów prawa.

W mediach pojawiało się wiele błędnych informacji.

Więcej poczytacie w artykułach: Kot jako gatunek obcy – pismo z Ministerstwa Środowiska i Klimatu oraz Wiele hałasu o nic, czyli jak to jest z tym kotem domowym jako gatunkiem inwazyjnym obcym w Polsce.

Wtedy też rozpoczęłam moją batalię o interpretację przepisów ustawy o gatunkach obcych.

Kot jako gatunek obcy

Właściwie to zadałam proste pytanie naszej władzy czy do kota zastosowanie znajduje art. 7 oraz art.  35 ustawy o gatunkach obcych?

Z Ministerstwa Klimatu i Środowiska po kilku tygodniach otrzymałam pismo w linku powyżej.

Czy kot to gatunek obcy – pismo przekazane do Ministerstwa Klimatu i Środowiska

Wczoraj na maila otrzymałam informacje od Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska (GDOŚ), że nie jest on kompetentny do wydania interpretacji art. 7 oraz 35 ustawy o gatunkach obcych i mojego maila kieruje do Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Najciekawsze w tym wszystkim jest to, że GDOŚ informuje w piśmie, że nasza zacna władza pracuje nad wdrożeniem przepisów unijnych.

Jest to dla mnie najciekawszy punkt tego pisma ponieważ jeśli będą pracować nad tym tak jak nad wprowadzeniem rozporządzenia unijnego o zdrowiu zwierząt (dla przypomnienia tam są regulacje związane z rejestracją hodowli! Możesz o tym poczytać tu: Tymczasowe wytyczne Głównego Lekarza Weterynarii w zakresie rejestracji hodowli kotów i psów) to zostaną wprowadzone regulacje za jakieś 5 czy 6 lat.

Powiem Wam, że nie rozumiem dlaczego rząd tak marginalnie traktuje sprawy około zwierzęce, które dla rzeszy obywateli są bardzo ważne a czasem nawet kluczowe dla prowadzonych działalności!

Gdybyście chcieli poczytać pismo to jest ono dostępne -> Generalny Dyrektor.

Możecie też przeczytać je na naszych mediach społecznościowych -> Fanpage Psiparagraf.pl lub Instagram psiparagraf.pl.

Agnieszka Łyp-Chmielewska
adwokat

Photo by Pacto Visual on Unsplash

***

Kot jako gatunek obcy – pismo z Ministerstwa Środowiska i Klimatu

Hej hej, znów wracamy do tematu kota jako gatunku obcego.

14 lipca wystosowałam do Ministerstwa Środowiska i Klimatu pismo z zapytaniami czy do kota ma zastosowanie ustawa o gatunkach obcych, w szczególności art. 7 tejże ustawy o następującej treści – „Zakazuje się wprowadzania do środowiska oraz przemieszczania w środowisku gatunków obcych.” 

Pytanie o zastosowanie do kota domowego ww. artykułu było kluczowe, aby udzielić odpowiedzi, czy do osób wypuszczających koty na zewnątrz bez odpowiedniego nadzoru będzie przewidziana odpowiedzialność wykroczeniowa/karna z ustawy o gatunkach obcych [czytaj dalej…]

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Prawa Kynologicznego Adwokat Agnieszka Łyp-Chmielewska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

  Rafał 27 września, 2022 o 10:34

  Kot, jako gatunek obcy???!!! Mam w domu dwa wspaniałe koty. Nigdy w życiu bym nie powiedział, że to gatunek obcy. Dlaczego w takim razie piec, czy koń nie są uznawane za gatunek obcy? To jest bez sensu.

  Trzymam kciuki Pani Mecenas za walkę z idiotyzmem.
  Rafał

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Prawa Kynologicznego Adwokat Agnieszka Łyp-Chmielewska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: