Kochani z dniem 26 lipca 2022 roku mamy nowe informacje od Ministerstwa Środowiska i Klimatu – możecie je przeczytać pod tym linkiem – Kot jako gatunek obcy – pismo z Ministerstwa Środowiska i Klimatu
Od kilku dni w Internecie pojawia się milion jak nie miliony artykułów na temat – kota domowego jako gatunku obcego/inwazyjnego w Polsce. Powiem wam, że nawet z ciekawości przeczytałam kilka z nich i ku mojemu zaskoczeniu wiele z nich było w ogóle oderwanych od rzeczywistości prawnej!
.A to co się działo na kociach grupach to już w ogóle były hity – ludzie twierdzili, że będzie można strzelać do kotów, które są wypuszczane przez opiekunów albo będzie się na tychże wypuszczających nakładać jakieś grube kary. Najdalej to zaszedł jedne z portali plotkarskich, który napisał, że od tej pory trzeba będzie mieć na kota zezwolenie zgodnie z ustawą. A wszystko zaczęło się o jednego z artykułów w Gazecie Wyborczej – który był rzeczowy i na temat, ale aby go przeczytać trzeba było mieć prenumeratę gazety to chyba nie wszyscy przeczytali go do końca 🙂
Dla niedowiarków, którzy wolą wierzyć w „domowe interpretację przepisów prawa”, zostawiam do przeczytania wywiad z pracownikiem PAN , który wprost wskazuje, że do kota nie mają zastosowania przepisy żadnej z ustaw regulujących kwestię gatunku obcego! – https://tvn24.pl/tvnmeteo/ciekawostki/koty-domowe-inwazyjnym-gatunkiem-obcym-w-polsce-co-to-oznacza-dla-ich-wlascicieli-5785836
I kolejne ważne stanowisko – https://www.gov.pl/web/gdos/uwaga-na-fake-newsy-kot-domowy-nie-jest-inwazyjnym-gatunkiem-obcym
KOT DOMOWY NIE JEST GATUNKIEM INWAZYJNYM/OBCYM W POLSCE W ROZUMIENIU USTAWY O GATUNKACH OBCYCH!!!!!!!
Kot domowy nie jest gatunkiem inwazyjnym obcym w Polsce w rozumieniu przepisów prawa
W takim razie pora na kilka faktów prawnych!
W Polsce od 2021 roku obowiązuje ustawa o gatunkach obcych. Wprowadzenie tejże regulacji wymusiła na Polsce Unia Europejska.
W ustawie znajdziemy definicję czym w rozumieniu przepisów jest gatunek obcy – „gatunek obcy” oznacza każdego żywego osobnika gatunku, podgatunku lub niższego taksonu zwierząt, roślin, grzybów lub drobnoustrojów wprowadzonego poza jego naturalny zasięg; pojęcie to obejmuje wszelkie części, gamety, nasiona, jaja lub diaspory tych gatunków, jak również hybrydy, odmiany lub rasy zdolne do przeżycia i rozmnażania”.
W ustawie mamy również definicję – „inwazyjny gatunek obcy” oznacza gatunek obcy, którego wprowadzenie lub rozprzestrzenianie się zagraża – jak stwierdzono – bioróżnorodności i powiązanym usługom ekosystemowym lub oddziałuje na nie w niepożądany sposób”
Ustawa o gatunkach obcych wprowadza wiele obostrzeń prawnych związanych z zakwalifikowaniem na listę gatunków obcych inwazyjnych. Jednym z takich obostrzeń jest m.in. posiadanie stosowanego zezwolenia na przetrzymywanie takiego zwierzęcia.
Dalej, lista gatunków obcych/inwazyjnych zgodnie z ww. ustawą jest w formie rozporządzenia – tyko i wyłącznie gatunki wpisane na ww. listę w rozporządzeniu w świetle przepisów prawa uznawane są za gatunki obce inwazyjne!!
Dodatkowo dodać należy, że kwestie tę regulują przepisy prawa unijnego.
Zaskoczę Was – KOTA DOMOWEGO NIE MA NA LIŚCIE W ROZPORZĄDZENIU!
Zapytacie w takim razie – jak to jest z tym kotem domowym, przecież w Internecie piszą róże rzeczy. Odpowiedź jest poniżej 🙂
Kot domowy został dodany na listę gatunków obcych w Polsce prowadzoną przez Instytut Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk (PAN)
I teraz przechodzimy do sedna problemu.
Końcem czerwca (a dokładnie 29.06.2022 r.) Instytut Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk (PAN) dodał kota domowego na prowadzoną przez siebie listę gatunków obcych w Polsce.
Instytut Ochrony Przyrody PAN taką listę prowadzi od 1999 roku.
Lista ta nie jest żadnym aktem prawnym!!!!!
O samym projekcie oraz liście przeczytać możecie więcej na ich stronie – https://www.iop.krakow.pl/ias/projekt
Sytuacja prawna kotów domowych oraz ich właścicieli nie ulega zmianie!
Kochani, to, że PAN dodał kota domowego jako gatunek inwazyjny obcy na swoją listę nie oznacza żadnych, ale to jeszcze raz podkreślę żadnych, zmian prawnych w statusie kota domowego oraz jego właściciela!!!!!!
Nie jest prawdą to co można wyczytać w Internecie, że od teraz każdy z właścicieli kotów domowych ma 6 miesięcy na wystąpienie o zezwolenie na przetrzymywanie kota. Nie jest również prawdą, że właścicielom kotów, którzy wypuszczają je na zewnątrz grożą wysokie kary, do kotów domowych nie wolno jest strzelać (bo i takie głosy przeczytałam w necie).
Sytuacja kotów prawna wypuszczanych przez właścicieli nie uległa w żaden sposób zmianie!
Dlatego jeszcze raz chce bardzo wyraźnie na koniec podkreślić – kot domowy nie jest gatunkiem inwazyjnym w rozumieniu przepisów prawa!
Do kota domowego nie ma zastosowania ustawa o gatunkach obcych i znajdujące się w niej obostrzenia!
***
{ 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Dzięki wielkie za ten artykuł!
Aż mnie przeraziło gdy trafiłam na artykuły w sieci, a jeszcze większa niepewność się pojawiła, jak przeanalizowałam przepisy prawne i chciałam już do Starostwa pisać o wyjaśnienie. Tylko szkoda, że nikt w PAN nie zwrócili uwagi na fakt dużej bezdomności wśród kotów. Takie rzucone hasło nie wróży nic dobrego dla tych małych włochatych istotek.
Sama przygarnęłam dwa lata temu dwa kociaki, które urodziła na moim podwórku kotka sąsiadów i nie sądziłam, że pokocham tak mocno te dwie małe istotki. Plus opiekuję się jednym kotkiem dochodzącym
Dzień dobry,
dziękuje za komentarz.
pozdrawiam
Od plotki do rzeczywistosci.
Paranoja urzednicza postepuje na calym swiecie. W Australii nie wolno wypuszczac kotow na noc z domu oraz jest nakaz sterylizacji, a na Nowej Zelandii dyskutuje sie calkowity zakaz posiadania kotow.
Gdy kilka lat temu rzucono haslo, ze Unia Europejska zdelegalizuje samochody o napedzie spalinowym, wiekszosc dziennikarzy dementowala te ostrzezenia jako brednie eurosceptykow.