Agnieszka Łyp Chmielewska

adwokat

Z zawodu jestem prawnikiem, a z pasji hodowcą, czynnym zawodnikiem agility, miłośnikiem rasy corgi. Kancelarię adwokacką prowadzę w Dąbrowie Górniczej przy ul. Sienkiewicza 14...
[Więcej >>>]

Umowy dla hodowców +48 799 030 205

Zasady obniżania ceny za sprzedanego kota po wykryciu wady

Agnieszka Łyp-Chmielewska14 lipca 2023Komentarze (0)

Z doświadczenia z praktyki wiem, że najczęściej zgłaszanym roszczeniem ze strony nabywców w przypadku zakupu kociaka z wadą jest obniżenie ceny.

Praktyka ta jest najczęstsza zarówno w oparciu o stare przepisy  jak i najnowsze (ustawa o prawach konsumenta ). O zasadach odpowiedzialności możesz poczytać m.in. we wpisie Czas obowiązywania rękojmi, czyli odpowiedzialności hodowcy za wady oraz Chory kot zakupiony po 1 stycznia 2023 roku

Często jednak roszczenie to jest niepoprawnie zgłaszane przez nabywców.

Jednak nim o tym, może w pierwszej kolejności należy omówić w ogóle czymże jest obniżenie ceny 🙂

Zasady obniżania ceny za sprzedanego kota po wykryciu wady

Roszczenie o obniżenie ceny w przypadku wady zakupionego kociaka

Roszczenie o obniżenie ceny to jedno z uprawnień nabywcy w przypadku zakupu kocięta z wadą – oczywiście taką wadą, za którą sprzedający może ponosić odpowiedzialność.

Obniżenie ceny polega na tym, że sprzedający zwraca na rzecz kupującego część uiszczonej ceny.

Przepisy, zarówno ustawy o prawach konsumenta jak i kodeksu cywilnego, wskazują, że obniżenie ceny powinno być proporcjonalne pomiędzy wartością „towaru pełnowartościowego a towaru uszkodzonego”.

Przyznacie, że w teorii to ładnie brzmi jednak w praktyce nastręcza wiele ale to wiele trudności.

Zasadą jest, że to nabywca wskazuje jaka w jego ocenie jest wartość obniżenia ceny a następnie w trakcie trwania procesu sądowego to wykazuje – wykazuje zasadność obniżenia o daną kwotę.

Powiem wam, że w praktyce sądowej można spotkać się z orzeczeniami, które zasądzają inną kwotę obniżenia ceny aniżeli tą z oświadczenia złożonego hodowcy – zdarza się, że sądy zasądzają kwoty niższe wskazując, iż nie wykazano zasadności obniżenia o więcej.

Zazwyczaj najlepszym odnośnikiem jest zastosowanie zasady – kot wystawowy i kot PET – jednak często jest to dla sądu niezrozumiałe.

Jako, że koty nie mają tzw. cen sztywnych a ustala je rynek – jest to kolejna okoliczność która utrudnia zasady obliczenia wartości obniżenia ceny.

W mojej ocenie (co jest już sprawdzone w licznych orzeczeniach sądowych) przy obniżaniu ceny w głównej mierze należy brać pod uwagę wadę/schorzenie.

Jak wiemy – wada wadzie nie jest równa.

I tym akapitem płynnie przeszliśmy do kolejnego jakże ważnego zagadnienia – w szczególności w aspekcie obecnych przepisów prawnych, czyli celu zakupu kota wyrażonego w umowie.

Cel zakupu kota, czyli kot wystawowy lub na kolanka a zasady obniżania ceny

Od wielu lat (jeszcze przed zmianami przepisów) sygnalizowałam hodowcom jakie ważne jest posiadanie celu sprzedaży kota.

Ja osobiście dzielę cele na cel wystawowy, na kolanka oraz psa PET.

Cel zakupu powinien zostać jasno wyrażony w umowie – tak aby nie budziło to żadnych wątpliwości.

Oczywiście określenie celu sprzedaży nie będzie w żaden sposób znosiło odpowiedzialności hodowcy za wady sprzedanego kota – jednak będzie to w znacznym stopniu determinowało sposób obliczania obniżenia ceny.

Jak nie składać oświadczenia o obniżeniu ceny

Roszczenie o obniżeniu ceny należy przedstawić sprzedającemu w takiej formie aby miał możliwość się z nim zapoznać.

Jednak w przypadku roszczenia o obniżeni ceny nie można żądać zwrotu całości ceny z jednoczesnym pozostawieniem kotau siebie – takie oświadczenie nosi znamiona odstąpienia od umowy a nie obniżenia ceny.

Zdarzają się przypadki w których schorzenia są tak poważne, że obniżenie ceny jest np. do kwoty 200 zł wartości kota – jednak nigdy nie może ta wartość wynosić 0 zł.

Taka miła lektura na weekend 🙂

Jakbyście chcieli zachęcam do odwiedzenia Sklep

Agnieszka Łyp-Chmielewska
adwokat

Zdjęcie: Tranmautritam

***

Chory kot zakupiony po 1 stycznia 2023 roku

Przez kilka dobrych lat przyzwyczailiśmy się już do określenia użytego w kodeksie cywilnym w zakresie odpowiedzialności sprzedającego za wady – a to rękojmia.

Musicie pamiętać, że od stycznia 2023 roku w zakresie sprzedaży pomiędzy podmiotem profesjonalnym (jakim w obecnym rzecznictwie sądowym niewątpliwie jest hodowca) a konsumentem [Czytaj dalej…]

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Prawa Kynologicznego Adwokat Agnieszka Łyp-Chmielewska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Prawa Kynologicznego Adwokat Agnieszka Łyp-Chmielewska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: