Agnieszka Łyp Chmielewska

adwokat

Z zawodu jestem prawnikiem, a z pasji hodowcą, czynnym zawodnikiem agility, miłośnikiem rasy corgi. Kancelarię adwokacką prowadzę w Dąbrowie Górniczej przy ul. Sienkiewicza 14...
[Więcej >>>]

Umowy dla hodowców +48 799 030 205

Czas obowiązywania rękojmi, czyli odpowiedzialności hodowcy za wady

Agnieszka Łyp-Chmielewska25 sierpnia 2020Komentarze (0)

Kilka dni temu umieściłam na blogu dość kontrowersyjny wpis dla hodowców z zakresu odpowiedzialności za FIP – FIP a odpowiedzialność hodowcy

We wpisie poruszam tematykę rękojmi w ujęciu FIP, a więc odpowiedzialności za wady fizyczne kota.

Jeśli jesteś zainteresowany szerzej rękojmią odsyłam do wpisu o ogólnych zasadach Kilka słów o rękojmi – czyli odpowiedzialność hodowcy za wady fizyczne w pigułce

Czas obowiązywania rękojmi

Jak już wiemy z wcześniejszych wpisów rękojmia ściel uregulowana jest w kodeksie cywilnym. Nasz ustawodawca nie zapomniał również o wskazaniu okresu obowiązywania. I tak zgodnie z art 568:

§ 1. Sprzedawca odpowiada z tytułu rękojmi, jeżeli wada fizyczna zostanie stwierdzona przed upływem dwóch lat (…) od dnia wydania rzeczy kupującemu.

Co to oznacza dla hodowcy? 

Oznacza, że przez okres dwóch lat od dnia wydania kota hodowca może zostać pociągnięty do odpowiedzialności z tytułu rękojmi.

Zgłoszenie roszczenia przez nabywcę

Okres dwóch lat rękojmi, nie oznacza że nabywca może w ostatni dzień przyjść do hodowcy i zgłosić wadę. Oznacza, że przez ten okres dwóch lat nabywca powinien dochodzić swojego uprawnienia już na drodze postępowania sądowego. Wszak nie jest wystarczające zgłoszenie samego roszczenia do hodowcy w celu przerwania biegu terminu rękojmi, a wystąpienie na drogę postępowania sądowego.

Termin do zgłoszenia uprawnień z tytułu rękojmi to zgodnie z przepisami prawa tzw. termin zawity.

Dla dociekliwych cytuje postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 24 maja 2018 roku (sygn. akt: V CSK 5/18):

” Po upływie terminu wskazanego w art. 568 § 1 KC roszczenie kupującego o obniżenie ceny rzeczy wadliwej wygasa i nie może być skutecznie dochodzone przed sądem.”

***

 

 

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Prawa Kynologicznego Adwokat Agnieszka Łyp-Chmielewska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Prawa Kynologicznego Adwokat Agnieszka Łyp-Chmielewska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: