Agnieszka Łyp Chmielewska

adwokat

Z zawodu jestem prawnikiem, a z pasji hodowcą, czynnym zawodnikiem agility, miłośnikiem rasy corgi. Kancelarię adwokacką prowadzę w Dąbrowie Górniczej przy ul. Sienkiewicza 14...
[Więcej >>>]

Umowy dla hodowców +48 799 030 205

Obalamy mit o notarialnej umowie sprzedaży kota

Agnieszka Łyp-Chmielewska09 czerwca 2020Komentarze (0)

Ostatnio (a od niedawna udzielam się w mediach społecznościowych) w internecie pojawiła się informacje, że tylko notarialna umowa sprzedaży kota chroni hodowcę. Przyznam, że w duchy przeczytany post bardzo mnie rozbawił. Lubię śledzić internet i wyszukiwać w nim takie cacka (prawne i nie prawne). Sama nie udzielam się w mediach społecznościowych (no wyłącznie Instgramu, ale to tylko dlatego że chce aby moi czytelnicy znali moje ludzki osobiste oblicze a nie tylko teksty jakie dla was piszę – serdecznie was zapraszam jesteśmy pod nazwą psiparagraf.pl) ale bardzo lubię pojawiające się co jakiś czas newsy czy „merytoryczne informacje”.

Dlatego pomyślałam, ze warto jest ten wpis stworzyć.

Umowa sprzedaży kota – pisemna czy nie 🙂

Nim przeczytasz poniżej informacje o umowie w formie notarialnej przypomnę, że omawialiśmy już formy umowy we wpisie – Umowa sprzedaży kota – ustna czy pisemna?

Kodeks cywilny przyjmuje, że sprzedaż ruchomości (do kota zastosowanie mają odpowiednio przepisy jak o rzeczach, czyli ruchomościach) może odbyć się w dowolnej formie – a więc zarówno w formie pisemnej jak i ustnej. Każda z tych umów (jeśli spełnia inne przesłanki) uznawana jest za ważną i skuteczną w świetle przepisów prawa. Oznacza to, że zarówno w oparciu o umowę pisemną jak i ustną możemy dochodzić swoich roszczeń przed sądem.

Nie ma przepisów zabraniających oczywiście zawarcia umowy sprzedaży kota w formie notarialnej lub poprzez poświadczenie podpisów pod umowę przez notariusza. Z tym, że jest to w mojej ocenie wyłącznie zwiększenie kosztów umowy.

Przy sprzedaży kota istotna jest treść umowy, to czy zabezpiecza nas ona w sposób właściwy, czy umożliwia ochronę naszego interesu hodowlanego a nie w jakiej jest formie zawarta.

Oczywiście, umowa w formie aktu notarialnego będzie pociągała za sobą konsekwencje dowodowe przedstawione w kodeksie cywilnym. Nie wchodząc w szczegóły prawne konsekwencje dowodowe w postępowaniu sądowym polegają na utrudnieniu podważenia treści aktu notarialnego.

Obalenie mitu – nie jest wam potrzebna umowa w formie aktu notarialnego

Tak jak pisałam powyżej – liczy się treść umowy a nie jej forma, która nie jest wymagana szczegółowo przez prawo. Jeśli dobrze skontrujemy umowę sprzedaży chroni ona nasze interesy hodowlane. Chcesz poczytać więcej o umowach stosowanych w hodowli zapraszam cię do Wzory umów dla hodowców

Reasumując ten wpis:

 • kodeks cywilny nie przewiduje dla ważności umowy sprzedaży psa formy aktu notarialnego,

 • umowa sprzedaży psa może mieć formę ustną lub pisemną,

 • w oparciu o pisemną jak i ustną umowę sprzedaży możemy dochodzić roszczeń przed sądem,

 • przepisy prawa nie zakazują zawarcia umowy sprzedaży psa w formie aktu notarialnego, ale po co mnożyć koszty umowy 🙂

 • umowa w formie aktu notarialnego niesie za sobą konsekwencję dowodowe w oparciu o kodeks cywilny.

*****

Zachęcam do przeczytania wpisu Kilka słów o rękojmi – czyli odpowiedzialność hodowcy za wady fizyczne w pigułce

Jeśli chcesz poszerzyć swoją wiedzę z zakresu rękojmi czyli odpowiedzialności za wady fizyczne sprzedanego kota zapraszam cię na moje pierwsze szkolenie organizowane online specjalnie do hodowców kotów rasowych w dniu 11 lipca – super cena 79 zł – zapisy https://animaliaszkolenia.pl/czy-kot-jest-jak-mikrofalowka/

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Prawa Kynologicznego Adwokat Agnieszka Łyp-Chmielewska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Prawa Kynologicznego Adwokat Agnieszka Łyp-Chmielewska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: