Zbliża się styczeń, a to dla każdego hodowcy oznacza konieczność złożenia deklaracji pit6 – czyli deklaracji o szacowanym dochodzie z działu specjalnego produkcji rolnej jakim jest hodowla kotów rasowych.
Z doświadczenia wiem, że deklaracja pit6 sprawia wiele problemów. Często same Urzędy Skarbowe nie wiedzą co należy zrobić z delikwentem, który złożył pit6.
Dział specjalny produkcji rolnej
Zazwyczaj hodowla prowadzona jest w ramach działu specjalnego produkcji rolnej. Dla zainteresowanych polecam wpis Jak prowadzić hodowlę kotów rasowych w Polsce
Jak każda działalność, również i dział specjalny produkcji rolnej jest objęty stosownym opodatkowaniem.
W przypadku działu specjalnego produkcji rolnej ustawodawca zobowiązał hodowców do składania deklaracji pit6 – deklaracji o szacunkowym dochodzie z działalności.
Deklaracja PIT6
To co każdy z nas powinien pamiętać, to termin złożenia deklaracji:
deklarację PIT6 składamy do 20 stycznia każdego roku!!
Termin 20 stycznia obejmuje hodowców dla których nie jest to złożenie pierwszej deklaracji a kontynuacja.
Nowy hodowca (czyli osoba zaczynająca swoją przygodę) zobowiązana jest do złożenia deklaracji pit6 w terminie 14 dni od dnia zdarzenia podatkowego – czyli osiągnięcia dochodu z działu specjalnego produkcji rolnej.
Częstym problemem jest składanie deklaracji pit6 w momencie uzyskania przez kota uprawnień hodowlanych – nie jest to słuszne stanowisko.
Pamiętajcie, przepisy prawa podatkowego są zupełnie odrębnymi przepisami od prawa stowarzyszeń felinologicznych i stoją w hierarchii znacznie ale to znacznie wyżej!!
Jednostki stada podstawowego
Największy problem dla hodowców kotów sprawia jednak określenie jednostek stada podstawowego.
Ustawodawca nie dokonał interpretacji określenia pojawiającego się w rządowym rozporządzeniu.
Pojawia się pytanie – czy wpisujemy do deklaracji wszystkie koty jakie posiadamy, czy te które posiadają uprawnienia hodowlane czy te z których planujemy dochód w danym roku. Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Zapoznając się z interpretacjami podatkowymi przyjąć należy, że ustawodawca w zakresie prawa podatkowego wiąże określone pojęcia z przychodem/dochodem – zjawiskiem podatkowym.
Zawsze zalecam kontakt z Urzędem Skarbowym do którego składamy deklarację PIT6.
O deklaracji pit6 oraz interpretacjach podatkowych w zakresie jednostek stada podstawowego więcej mówić będę na szkoleniu już 11 stycznia 2021 roku, czyli jeszcze przed upływem terminu do złożenia dokumentów do Urzędu Skarbowego 🙂 Poczytaj o szkoleniu w zakładce Szkolenia
Zachęcam do lektury pozostałych wpisów na blogu o podobnej tematyce – Rozmnażanie kotów bez zarejestrowanej hodowli
{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Czy dobrze rozumiem, że jeżeli złożę pit6, to później – po sprzedaniu kociąt – nie muszę już płacić żadnego innego podatku od uzyskanej kwoty ani wykazywać jej w jakichś kolejnych deklaracjach?
Dzień dobry,
dokładnie tak jest. Dział specjalny produkcji rolnej rozlicza się w oparciu wyłącznie o pit6.
Zapraszam na moje styczniowe szkolenie z tego zakresu.
pozdrawiam
Dzień dobry, po złożeniu PITu 6 za 2021 rok, otrzymałam pismo o umorzeniu postępowania podatkowego w sprawie ustalenia podatku dochodowego od dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej. Teraz otrzymałam wezwanie do złożenia PITu 36 za 2021 rok i uwzględnienie dochodu z norm szacunkowych z ww pisna. Czy to prawidłowa procedura?
Dzień dobry,
tak jest to procedura odpowiednia – można również dołączyć decyzję do US w związku z rozliczeniem pit 36.
pozdrawiam