Agnieszka Łyp Chmielewska

adwokat

Z zawodu jestem prawnikiem, a z pasji hodowcą, czynnym zawodnikiem agility, miłośnikiem rasy corgi. Kancelarię adwokacką prowadzę w Dąbrowie Górniczej przy ul. Sienkiewicza 14...
[Więcej >>>]

Potrzebujesz umowy lub porady? +48 799 030 205

Rozmnażanie kotów bez zarejestrowanej hodowli

Agnieszka Łyp-Chmielewska03 sierpnia 20203 komentarze

Przez weekend obserwując internet, media społecznościowe pojawiła się sprawa rozmnażania kotów poza hodowlami. Myślę, że każdy z Was wie o czym jest ten wpis, jednakże dla przypomnienia lub osób nie czytających “internetów” przez weekend 🙂

Jedna z polskich celebrytek podała do wiadomości, że ma do oddania kociątka pochodzące od jej kotów mieszkających w domu. Kociątka są do obioru za darmo – wystarczyło napisać maila do biura gwiazdy. Od tej chwili pojawiła się fala hejtu na działania gwiazdy – czy słuszna czy nie, nie mnie oceniać. Na marginesie gdyście chcieli dowiedzieć się więcej o hejcie zapraszam was na moje szkolenie https://animaliaszkolenia.pl/hejt-koty/

Ustawa o ochronie zwierząt

Jak wiecie w polskim porządku prawnym obowiązuje ustawa o ochronie zwierząt, która wprowadza nam liczne nakazy i zakazy.

Jednym właśnie z zakazów jest art 10a ustawy wskazujący,  iż zabrania się rozmnażania psów i kotów w celach hodowlanych – wyjątkiem jest prowadzenie hodowli w zarejestrowanym ogólnopolskim stowarzyszeniu.

Dla przypomnienia:

art 10 a ustawy o ochronie zwierząt (zakazy)

1. Zabrania się:
1)
 wprowadzania do obrotu zwierząt domowych na targowiskach, targach i giełdach;
2)

 prowadzenia targowisk, targów i giełd ze sprzedażą zwierząt domowych;

3)
 wprowadzania do obrotu psów i kotów poza miejscami ich chowu lub hodowli.
2. Zabrania się rozmnażania psów i kotów w celach handlowych.
3. Zabrania się puszczania psów bez możliwości ich kontroli i bez oznakowania umożliwiającego identyfikację właściciela lub opiekuna.
4. Zakaz, o którym mowa w ust. 3, nie dotyczy terenu prywatnego, jeżeli teren ten jest ogrodzony w sposób uniemożliwiający psu wyjście.
5. Zakaz, o którym mowa w ust. 1 pkt 3, nie dotyczy podmiotów prowadzących schroniska dla zwierząt oraz organizacji społecznych, których statutowym celem działania jest ochrona zwierząt.
6. Zakaz, o którym mowa w ust. 2, nie dotyczy hodowli zwierząt zarejestrowanych w ogólnokrajowych organizacjach społecznych, których statutowym celem jest działalność związana z hodowlą rasowych psów i kotów.
Przy omawianiu rejestracji hodowli i sytuacji proponowania adopcji kotów nie można pominąć również treści art 10b ustawy o ochronie zwierząt:
Art. 10b [Zakazy]
1. Zabrania się nabywania:
1)
 zwierząt domowych na targowiskach, targach i giełdach;
2)
 psów i kotów poza miejscami ich chowu lub hodowli.
2. Zakaz, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, nie dotyczy nabycia psów i kotów od podmiotów prowadzących schroniska dla zwierząt oraz organizacji społecznych, których statutowym celem działania jest ochrona zwierząt.

Rejestracja hodowli w stowarzyszeniu felinologicznym

Zapisy ustawy o ochronie zwierząt wprowadzone zostały właśnie w celu aby nie dochodziło do rozwoju tzw. domowych hodowli. Każdy z nas hodowców pamięta czasy ogłoszeń pt. – super obroża gratis kot/pies. Ogłoszenia o takiej treści miały na celu obejście przepisów ustawy o ochronie zwierząt. Możecie o formie hodowli więcej poczytać we wpisie Jak prowadzić hodowlę kotów rasowych w Polsce

W mojej ocenie prawnej fakt, czy sprzedajemy czy oddajemy za darmo koty w sytuacji gdy postanowiliśmy “zrobić dzidziusie” naszej kotce nie ma znaczenia – liczy się fakt, że zrobiliśmy to nie będąc zarejestrowani w stowarzyszeniu oraz nie będąc fundacją czy organizacją społeczną zajmującą się kwestią adopcji.

Pamiętajcie, ja nikogo w tym wpisie nie oceniam. Chce abyście mieli wiedzę prawną jak powinno się postępować planując posiadanie potomstwa po swoich kotkach 🙂

Na marginesie wskaże wam, że złamanie nakazów i zakazów wynikających z art 10a oraz 10b ustawy o ochronie zwierząt jest wykroczeniem opisanym w art 37 ustawy o ochronie zwierząt, wskazującej iż podlega się karze aresztu lub grzywny. Co ważne nasz ustawodawca sankcję karną nałożył również na usiłowanie, podżeganie oraz pomocnictwo do tego czynu.

***

Was zachęcam do lektury wpisów z zakresu umowy sprzedaży kota Czy masz dobrą umowę sprzedaży kociąt?

Zapraszam was na moje szkolenie z zakresu umów stosowanych w hodowli kotów rasowych (pierwsze takie w Polsce) https://animaliaszkolenia.pl/wszystko-o-umowie-sprzedazy-koty/

 

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Prawa Kynologicznego Adwokat Agnieszka Łyp-Chmielewska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Pamela 3 sierpnia, 2020 o 16:36

  Super artykuł 🙂

  Odpowiedz

  Agnieszka Łyp-Chmielewska 4 sierpnia, 2020 o 12:31

  Dziękuje bardzo 🙂

  Odpowiedz

  Dominika 21 czerwca, 2021 o 14:13

  Bardzo pomocny wpis!

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Prawa Kynologicznego Adwokat Agnieszka Łyp-Chmielewska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: