Agnieszka Łyp Chmielewska

adwokat

Z zawodu jestem prawnikiem, a z pasji hodowcą, czynnym zawodnikiem agility, miłośnikiem rasy corgi. Kancelarię adwokacką prowadzę w Dąbrowie Górniczej przy ul. Sienkiewicza 14...
[Więcej >>>]

Umowy dla hodowców +48 799 030 205

Rozmnażanie kotów bez zarejestrowanej hodowli

Agnieszka Łyp-Chmielewska03 sierpnia 20203 komentarze

Przez weekend obserwując internet, media społecznościowe pojawiła się sprawa rozmnażania kotów poza hodowlami. Myślę, że każdy z Was wie o czym jest ten wpis, jednakże dla przypomnienia lub osób nie czytających „internetów” przez weekend 🙂

Jedna z polskich celebrytek podała do wiadomości, że ma do oddania kociątka pochodzące od jej kotów mieszkających w domu. Kociątka są do obioru za darmo – wystarczyło napisać maila do biura gwiazdy. Od tej chwili pojawiła się fala hejtu na działania gwiazdy – czy słuszna czy nie, nie mnie oceniać. Na marginesie gdyście chcieli dowiedzieć się więcej o hejcie zapraszam was na moje szkolenie https://animaliaszkolenia.pl/hejt-koty/.

Rozmnażanie kotów bez zarejestrowanej hodowli

Ustawa o ochronie zwierząt

Jak wiecie w polskim porządku prawnym obowiązuje ustawa o ochronie zwierząt, która wprowadza nam liczne nakazy i zakazy.

Jednym właśnie z zakazów jest art. 10a ustawy wskazujący, iż zabrania się rozmnażania psów i kotów w celach hodowlanych – wyjątkiem jest prowadzenie hodowli w zarejestrowanym ogólnopolskim stowarzyszeniu.

Dla przypomnienia:

Art. 10 a ustawy o ochronie zwierząt (zakazy):

 1. Zabrania się:

1) wprowadzania do obrotu zwierząt domowych na targowiskach, targach i giełdach;

2) prowadzenia targowisk, targów i giełd ze sprzedażą zwierząt domowych;

3) wprowadzania do obrotu psów i kotów poza miejscami ich chowu lub hodowli.

 1. Zabrania się rozmnażania psów i kotów w celach handlowych.
 2. Zabrania się puszczania psów bez możliwości ich kontroli i bez oznakowania umożliwiającego identyfikację właściciela lub opiekuna.
 3. Zakaz, o którym mowa w ust. 3, nie dotyczy terenu prywatnego, jeżeli teren ten jest ogrodzony w sposób uniemożliwiający psu wyjście.
 4. Zakaz, o którym mowa w ust. 1 pkt 3, nie dotyczy podmiotów prowadzących schroniska dla zwierząt oraz organizacji społecznych, których statutowym celem działania jest ochrona zwierząt.
 5. Zakaz, o którym mowa w ust. 2, nie dotyczy hodowli zwierząt zarejestrowanych w ogólnokrajowych organizacjach społecznych, których statutowym celem jest działalność związana z hodowlą rasowych psów i kotów.

Przy omawianiu rejestracji hodowli i sytuacji proponowania adopcji kotów nie można pominąć również treści art. 10b ustawy o ochronie zwierząt:

Art. 10b [Zakazy]

 1. Zabrania się nabywania:

1) zwierząt domowych na targowiskach, targach i giełdach;2) psów i kotów poza miejscami ich chowu lub hodowli.

 1. Zakaz, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, nie dotyczy nabycia psów i kotów od podmiotów prowadzących schroniska dla zwierząt oraz organizacji społecznych, których statutowym celem działania jest ochrona zwierząt.

Rejestracja hodowli w stowarzyszeniu felinologicznym

Zapisy ustawy o ochronie zwierząt wprowadzone zostały właśnie w celu aby nie dochodziło do rozwoju tzw. domowych hodowli.

Każdy z nas hodowców pamięta czasy ogłoszeń pt. – super obroża gratis kot/pies. Ogłoszenia o takiej treści miały na celu obejście przepisów ustawy o ochronie zwierząt. Możecie o formie hodowli więcej poczytać we wpisie Jak prowadzić hodowlę kotów rasowych w Polsce.

W mojej ocenie prawnej fakt, czy sprzedajemy czy oddajemy za darmo koty w sytuacji gdy postanowiliśmy „zrobić dzidziusie” naszej kotce nie ma znaczenia – liczy się fakt, że zrobiliśmy to nie będąc zarejestrowani w stowarzyszeniu oraz nie będąc fundacją czy organizacją społeczną zajmującą się kwestią adopcji.

Pamiętajcie, ja nikogo w tym wpisie nie oceniam. Chce abyście mieli wiedzę prawną jak powinno się postępować planując posiadanie potomstwa po swoich kotkach 🙂

Na marginesie wskaże wam, że złamanie nakazów i zakazów wynikających z art. 10a oraz 10b ustawy o ochronie zwierząt jest wykroczeniem opisanym w art. 37 ustawy o ochronie zwierząt, wskazującej iż podlega się karze aresztu lub grzywny.

Co ważne nasz ustawodawca sankcję karną nałożył również na usiłowanie, podżeganie oraz pomocnictwo do tego czynu.

***

Was zachęcam do lektury wpisów z zakresu umowy sprzedaży kota Czy masz dobrą umowę sprzedaży kociąt?

Zapraszam was na moje szkolenie z zakresu umów stosowanych w hodowli kotów rasowych (pierwsze takie w Polsce) https://animaliaszkolenia.pl/wszystko-o-umowie-sprzedazy-koty/.

Agnieszka Łyp-Chmielewska
adwokat

Zdjęcie: EVG Kowalievska

***

Chory kot zakupiony po 1 stycznia 2023 roku

Przez kilka dobrych lat przyzwyczailiśmy się już do określenia użytego w kodeksie cywilnym w zakresie odpowiedzialności sprzedającego za wady – a to rękojmia.

Musicie pamiętać, że od stycznia 2023 roku w zakresie sprzedaży pomiędzy podmiotem profesjonalnym (jakim w obecnym rzecznictwie sądowym niewątpliwie jest hodowca) a konsumentem (czyli osobą nabywającą kota na kolanka, jako pupila domowego) nie ma już zastosowania [Czytaj dalej…]

Przeczytaj także:

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Prawa Kynologicznego Adwokat Agnieszka Łyp-Chmielewska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Pamela 3 sierpnia, 2020 o 16:36

  Super artykuł 🙂

  Odpowiedz

  Agnieszka Łyp-Chmielewska 4 sierpnia, 2020 o 12:31

  Dziękuje bardzo 🙂

  Odpowiedz

  Dominika 21 czerwca, 2021 o 14:13

  Bardzo pomocny wpis!

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Prawa Kynologicznego Adwokat Agnieszka Łyp-Chmielewska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: