Agnieszka Łyp Chmielewska

adwokat

Z zawodu jestem prawnikiem, a z pasji hodowcą, czynnym zawodnikiem agility, miłośnikiem rasy corgi. Kancelarię adwokacką prowadzę w Dąbrowie Górniczej przy ul. Sienkiewicza 14...
[Więcej >>>]

Umowy dla hodowców +48 799 030 205

Umowa hotelowa, czyli nasz kot spędza wakacje w hotelu dla zwierząt

Agnieszka Łyp-Chmielewska24 czerwca 2022Komentarze (0)

Dziś będzie trochę z innej beczki bo porozmawiamy o oddaniu kota do hotelu dla zwierząt na czas naszego urlopu. Zbliżają się wakacje i z doświadczenia wiemy, że w mediach pojawiać się będzie wiele informacji o porzuconych kotach.

Na rynku dostępnych jest wiele hoteli dla zwierząt, które przyjmują zarówno psy jak i koty.

Jednak na co zwrócić uwagę zawierając umowę hotelowania naszego kota?

A czy ty jako właściciel hotelu dla zwierząt wiesz jak skonstruować umowę?

Ten wpis będzie właśnie o tym 😉

Hotel dla zwierząt aspekty prawne

Wybierając hotel dla swojego kota na czas naszego urlopu warto jest sprawdzić stan prawny jednostki do której zamierzamy oddać kota. Dlaczego to jest tak ważne? Zapewne na rynku funkcjonuje wiele hoteli, które działają „obok prawa”. Co to oznacza – oznacza, że osoba taka nie prowadzi działalności gospodarczej zarejestrowanej lub działalności nierejestrowanej a działa kolokwialnie mówiąc „na lewo”. Zapytacie no okej ale czemu to jest tak ważne? A to z prostego powodu – prowadzenie działalności podlega przepisom prawa.

Osoba prowadząca działalność jest w rozumieniu przepisów prawa przedsiębiorcą, czyli podmiotem profesjonalnym, którego działalność ma być oparta o obowiązujące przepisy. Niestety nie ma żadnych dodatkowych restrykcji dla osób prowadzących działalność polegającą na prowadzeniu hotelu dla zwierząt (a w mojej ocenie powinny być).

Jak sprawdziliście, że jest to już legalnie prowadzona działalność to konieczne jest uzyskanie informacji czy hotel praktykuje zawieranie pisemnych umów hotelowania oraz czy posiada stosowany Regulamin.

Umowa o świadczenie usługi hotelowej dla zwierząt

Potocznie możemy nazywać, że zawieramy umowę hotelową dla naszego kota, jednak w świetle prawa jest to umowa o świadczenie usługi sprawowania czasowej opieki nad kotem w hotelu.

Umowa na „hotelowanie” kota może być zarówno w formie ustnej jak i w formie pisemnej. Ja zawsze zalecam, aby umowy takie miały formę pisemną.

Zapytacie dlaczego? Odpowiedź jest prosta – w umowie takiej ustalane są warunki świadczenia usługi.

Co powinno być w umowie hotelowej dla kota?

Po pierwsze w umowie takiej należy określić strony umowy – tj. właściciela hotelu oraz właściciela kota. Jeśli w hotelu zatrudnione są osoby, to powinny być również one wymienione w umowie jako osoby sprawujące opiekę nad kotem w trakcie jego pobytu.

Następnie w umowie powinien być określony czas na jaki kot zostanie oddany do hotelu.
Umowa może zawierać również informacje o naliczaniu kary umownej za brak odbioru kota w określonym terminie. Z doświadczenia w konstruowaniu umów hotelowych wiem, że konieczny jest również zapis, że w przypadku braku odbioru kota w kilka tygodni po ustalonym terminie właściciel hotelu może przekazać go pod opiekę np. fundacji. Niestety zdarzają się sytuacje, że ludzie porzucają koty w hotelu! Zapis ten jest bardzo kontrowersyjny ale w mojej ocenie zgodny z prawem.

W umowie uregulować należy również cenę za pobyty kota oraz rozliczenia stron. Ustalenia w zakresie ceny mogą być dowolne. Nie ma odgórnie uregulowanych cen za „hotelowanie kota”. W umowie należy jednak dokładnie określić jakie usługi wchodzą w zakres określonej ceny a w szczególności: czy cena zawiera karmę – czy należy ją samodzielnie dostarczyć, czy cena zawiera np. wyprowadzanie kota na spacer czy wyłącznie wypuszczanie na wybieg, czy cena zawiera inne atrakcje dla kota czy są one oddzielnie płatne.

Oczywiście w ramach ustaleń zasad rozliczenia należy wskazać kiedy odbędzie się płatność. Najlepszym rozwiązaniem jest pobieranie płatności z góry – w chwili „zameldowania” kota w hotelu.

Pamiętajcie drodzy właściciele hoteli, że jesteście podmiotami profesjonalnymi a wasi klienci to swoistego rodzaju konsumenci w związku z czym w umowie zasady rozliczenia mają być napisane jasno i wprost! 

Na koniec najważniejsza część umowy – czyli określenie warunków świadczenia usługi.

Warunki świadczenia usługi

Teraz przechodzimy do najszerszej części umowy hotelowej – czyli warunków jej wykonania.

Po pierwsze jako właściciel hotelu dla kotów (zwierząt) zobowiązany jesteś do:

  • uzyskania od właściciel pupila wszelkich informacji o kocie – w tym zasad żywienia, stosunku do innych kotów itp.
  • sprawowania należytej opieki na powierzonym kotem – powinieneś wykazać się należytą starannością jako podmiot profesjonalny,
  • zapewnienie kotu bezpieczeństwa w trakcie jego pobytu np. odpowiednia woliera itp.
  • zapewnienie podstawowej opieki weterynaryjnej na wypadek zdarzeń nagłych.

W Twojej umowie powinno również być miejsce na wywiad z właścicielem zwierzęcia co do podstawowych informacji o nim – takich jak stan zdrowia, czy przejawia agresję itp.

Pamiętaj – warto jest mieć „ankietę” którą wypełnia właściciel pupila tak abyś nie ponosił odpowiedzialność za sytuacje o których nie zostałeś poinformowany lub jeśli informacje te zostały podane niezgodnie z prawdą (w szczególności w zakresie zdrowia kota).

Właściciel kota powinien zostawić również w hotelu książeczkę zdrowia kota lub paszport. Hotele mogą również żądać wykonania badań na pasożyty – aktualnego na np. 3 dni przed przyjęciem kota.

Umowa powinna również regulować kwestię odpowiedzialności właściciela hotelu za kota. Oczywiście ponosić on będzie odpowiedzialność zawsze za zdarzenia, które powstały z jego winy lub zachowania braku należytej staranności (w końcu jest podmiotem profesjonalnym i tej staranności od niego wymagamy w świetle przepisów prawa). Nie będzie on ponosił odpowiedzialności za zdarzenia, które powstały nie z jego winy i których nawet nie mógł przewidzieć.

Kontrowersyjny temat to podstawowa opieka weterynaryjna w sytuacjach nagłych. Uważam, że właściciel hotelu jest zobowiązany do udzielenia podstawowej opieki weterynaryjnej w nagłych sprawach jak również w takim przypadku zobowiązany jest do pilnego kontaktu z właścicielem.

Uważam, że właściciel hotelu dla kotów jest upoważniony do podejmowania działań ratujących życie kota jeśli nie mógł się skontaktować z właścicielem.

Kwestie związane z rozliczeniem za opiekę weterynaryjną uzależnione są od tego z czyjej winy doszło do okoliczności uzasadniających tę interwencję. Jeśli są to okoliczności, za które nie ponosi odpowiedzialności właściciel hotelu to wtedy koszty te pokrywać będzie właściciel kota.

***

Wydaje się, że po tym wpisie powinniście mieć podstawową wiedzę na temat umowy zawieranej w hotelu dla kotów 😉

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Prawa Kynologicznego Adwokat Agnieszka Łyp-Chmielewska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Prawa Kynologicznego Adwokat Agnieszka Łyp-Chmielewska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: