Agnieszka Łyp Chmielewska

adwokat

Z zawodu jestem prawnikiem, a z pasji hodowcą, czynnym zawodnikiem agility, miłośnikiem rasy corgi. Kancelarię adwokacką prowadzę w Dąbrowie Górniczej przy ul. Sienkiewicza 14...
[Więcej >>>]

Umowy dla hodowców +48 799 030 205

Wpadki i wypadki przy kryciu czyli kilka słów o odpowiedzialności właściciela reproduktora

Agnieszka Łyp-Chmielewska25 sierpnia 2021Komentarze (0)

Pamiętam do dziś jak zaczynałam wspierać prawnie hodowców kotów rasowych i jedna z hodowczyń opisała mi procedurę krycia. Wygląda ona jednak zupełnie inaczej niż u psów – nie mówię o samej fizjologii a organizacji krycia u kotów.

Myślę, że Wam jako czytelnikom mojego bloga nie muszę naświetlać owej procedury 🙂

Jakiś czas temu na maila dostałam zapytanie – Pani Agnieszko moja kotka będąc na kryciu uciekła przez okno – co ja mogę teraz zrobić?

Po przeczytanie tej wiadomości na pierwszy rzut oka nie zrozumiałam – ale jak to uciekła przy kryciu?! Dopiero po chwili namysłu zrozumiałam, że kotka mojej klientki była na kryciu u reproduktora i musiał uciec z pomieszczenia, gdzie przebywała.

W międzyczasie przypomniała mi się jedna ze starszych historii jednej z hodowli, gdzie nabywca domagał się wymiany na innego kota kotki, która była „wadliwa”, ale nie mógł jej oddać hodowcy ponieważ podobno uciekła przy kryciu przez dziurę w wolierze.

Kolejne problemy związane są m.in. z przenoszeniem chorób drogą płciową czy też urazów powstałych na skutek krycia – po stronie reproduktora albo kotki.

Jako doświadczeni hodowcy pewnie znacie wiele takich przypadków – często pojawia się pytanie co w takiej sytuacji zrobić.

Odpowiedzialność właściciela reproduktora

Umowa krycia jako usługa w świetle przepisów prawa

Tematykę umowy krycia poruszyłam już w jednym ze wpisów – Interpretacja umowy krycia przed sądem. Jednak w tym wpisie skupiam się na aspektach czysto prawnych w zakresie rozliczenia się strona za krycie oraz treści umowy krycia.

Nie ulega jednak wątpliwości, że umowa krycia jest umową tzw. nienazwaną tj. nie została ona opisana w kodeksie cywilnym. Stąd do umowy krycia zastosowanie znajdą przepisy kodeksu cywilnego, które są jej najbliższe m.in. przepisy dotyczące zlecenia, które będzie należało odpowiednio dopasować do okoliczności.

Skoro ustaliliśmy już, że umowa krycia swoje odzwierciedlenie znajduje na gruncie przepisów prawa powszechnie obowiązującego, oznacza to iż przepisy te znajdą zastosowanie.

Samo krycie jest swoistego rodzaju usługą.

Jest to umowa zawierana pomiędzy dwoma profesjonalnymi podmiotami – właścicielem kota reproduktora oraz właścicielem kotki hodowlanej. Fakt występowania dwóch podmiotów profesjonalnych umożliwia również swobodniejszą treść umowy.

Ja zalecam, aby umowa krycia była zawsze sporządzona na piśmie. Jeśli przeczytacie link wklejony powyżej dowiecie się jak ważne jest szczegółowe ustalenie ceny krycia.

Ale czy to wystarczy?

Według mnie jak najbardziej – jest to jeden z najważniejszych zapisów w umowie krycia.

Zapytacie – no okej, ale ten wpis jest na temat odpowiedzialności za szkody związane z kryciem – to tego do umowy nie trzeba dodawać?? Odpowiedź jest bardzo prosta – kwestii związanych z odpowiedzialnością za szkody powstałe w związku z kryciem czy okolicznościami dookoła krycia nie trzeba szczegółowo, ba w ogóle regulować w umowie. 

Odpowiedzialność za szkody powstałe w związku z umową krycia

Odpowiedzialność odszkodowawcza każdego z nas uregulowana jest w dwóch podstawowych przepisach kodeksu cywilnego – art. 415 oraz art. 471 kodeksu cywilnego:

415 k.c. – Kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia

471 k.c. – Dłużnik obowiązany jest do naprawienia szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania, chyba że niewykonanie lub nienależyte wykonanie jest następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi.

W zakresie odpowiedzialności hodowcy z art. 471 k.c. pisałam również w ramach wpisu – Czy hodowca odpowiada za wady kota tylko z rękojmi? Jak wiedziecie jest to bardzo uniwersalny przepis kodeksu cywilnego.

W przepisach kodeksu cywilnego nie znajdziemy definicji szkody. Przyjmuje się, że szkoda to zmniejszenie majątku (tak w skrócie).

Do kota zastosowanie znajdą przepisy odpowiednio jak o rzeczach – tym samym nie ma wątpliwości, że kot wchodzi do naszego majątku i jest jego elementem.

Dlaczego to jest takie ważne? Ponieważ otwiera nam to możliwość dochodzenia odpowiedzialności za wyrządzoną szkodę przy naszych zwierzętach.

Dla przykładu szkodą w związku z przyjęciem kotki na krycie może być:

 • ucieczkę kotki z miejsca krycia (np. ucieczka przez otwarte okno)
 • urazy medyczne powstałe z winy lub nienależytej staranności osoby pod opieką której była kotka
 • śmierć kotki na skutek nienależytej staranności lub winy osoby pod opieką której była kotka.

Choroby roznoszone drogami rodnymi

Często spotykam się z pytaniem od moich klientów – jak to jest z tymi chorobami związanymi z kryciem. Jest to prawnie bardzo ciekawe zagadnienie.

Podobnie jak powyżej ewentualna odpowiedzialność wywodzić się będzie z art. 415 lub 471 kodeksu cywilnego.

Przy chorobach roznoszonych drogą płciową podstawowym elementem jest konieczność wykazania, że do zakażanie/zarażenia doszło w trakcie tego konkretnego krycia. Oczywiście roszczenie takie przysługuje zarówno po stronie właściciela kotki jak i po stronie właściciela kocura.

Zapytacie jak to wykazać?

Oczywiście kodeks cywilny wymaga od nas abyśmy udowodnili powstanie szkody – stąd zawsze zalecam aby przed kryciem u kota jak i u kotki zostały wykonane stosowane badania. I co ważne – aby badania te wpisane zostały do umowy krycia!

Zwykłe ryzyko krycia

Podkreślić również należy, że odpowiedzialność odszkodowawcza będzie wyłączona przy normalnych i przewidywalnych następstwach danego zdarzenia – w naszym przypadku krycia.

Stąd uważam, że właściciel kotki jak i kocura nie powinien rościć roszczenia odszkodowawczego w sytuacji np. zadrapań czy ubytków w futrze.

Oczywiście wszystko ma swoją skalę i np. sytuacja gdzie kocur zagryzł kotkę albo odwrotna klasyfikowana może być jako brak należytej staranności po stronie osoby u której zdarzenie miało miejsce.

Podsumowanie

Reasumując odpowiedzialność odszkodowawczą związaną z umową krycia wskazać należy, że uzależniona jest on od okoliczności danej sprawy i musi być analizowana odrębnie dla każdego przypadku.

Innym ciekawym zagadnieniem jest również choroba zrodzonych kociąt z miotu – tutaj też możemy mówić o ewentualnej odpowiedzialności ale tylko w przypadku gdy badania medyczne jednoznacznie wskazują jak przenoszona jest choroba np. tylko i wyłącznie po ojcu lub po matce itp.

Pamiętaj aby odwiedzić nasz Sklep.

Agnieszka Łyp-Chmielewska
adwokat

Zdjęcie: Arina Krasnikova

***

Zmiany w przepisach o odpowiedzialności hodowcy za wady a treść stosowanych umów sprzedaży

Kochani, dostaję od Was wiele wiadomości z pytaniami odnośnie dostosowania treści umowy sprzedaży do zmian w przepisach prawnych jakie weszły w życie od 1 stycznia 2023 r. (o zmianach pisałam we wpisie –Nowa rękojmia dla hodowców od stycznia 2023 roku! Przeczytaj już teraz ) [Czytaj dalej…]

***

Przeczytaj także:

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Prawa Kynologicznego Adwokat Agnieszka Łyp-Chmielewska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Prawa Kynologicznego Adwokat Agnieszka Łyp-Chmielewska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: